Netopiere sú veľmi zaujímavé, pritom tajuplné, a ešte aj dnes málo poz-nané živočíchy. Ľudia im odpradávna pripisovali rôzne, žiaľ, v našich končinách hlavne negatívne vlastnosti
ROŽŇAVA. Vďaka svojmu vzhľadu boli ešte v nedávnej minulosti považované za diablových spoločníkov a pod. Takéto názory pramenili z nedostatočnej informovanosti jednoduchých ľudí.
Falošné predsudky
Ešte aj dnes sa niektorí ľudia týchto tvorov celkom zbytočne boja a nerozumne im ubližujú.
Túto fámu chceli vyvrátiť celonočnou akciou, ktorú zorganizovali pracovníci múzea ako súčasť aktuálnej putovnej výstavy pod názvom „Gacek, špirhač, trúlelek“, ktorú Baníckemu múzeu prepožičalo Východoslovenské múzeum v Košiciach.
Podujatie sa zameralo na priblíženie tematiky netopierov deťom a na poukázanie dôležitosti ich existencie v prírode.
V tomto nám pomáhali naši hostia, zoológ Miroslav Fulín z Východoslovenského múzea v Košiciach a environmentalistka MVDr. Andrea Balážová z Národného parku Slovenský kras v Brzotíne.
Miroslav Fulín je zároveň aj autorom spomínanej výstavy a je aktívnym členom Spoločnosti pre ochranu netopierov (SON), ktorej súčasťou je aj Európska noc netopierov (European Bat Night), do ktorej sme sa touto akciou zapojili.
Nenahraditeľné živočíchy
Účastníkov podujatia privítala po registrácii pracovníčka Galérie Baníckeho múzea Gabriella Badin.
Následne odovzdala slovo pánovi Fulínovi, ktorý ich prostredníctvom prezentácie oboznámil s netopiermi.
Dozvedeli sa všetky dôležité informácie o ich spôsobe života, miestach výskytu, charakteristických vlastnostiach, užitočnosti, o nutnosti ich ochrany, ako aj to, že u nás sa vyskytuje 28 druhov netopierov.
Pán Fulín porozprával deťom aj o tom, aké je ťažké presadiť medzi ľuďmi názor, že netopiere nie sú nebezpečné.
K vytváraniu negatívneho obrazu o nich totiž prispieva aj používanie ich symbolu v rôznych kampaniach proti rasizmu.
Obrys netopiera v tomto prípade znázorňuje tie najhoršie ľudské vlastnosti. Kedysi predstavovali netopiere niečo záhadné a preto nebezpečné.
V dnešnej dobe však vieme, že sú to nenahraditeľné živočíchy, ktoré majú v prírode svoje miesto.
Veď len jedna večernica malá, ktorá je na Slovensku jedným z najrozšírenejších druhov, skonzumuje za noc okolo 2500 komárov.
Po prezentácii sa celá skupina vybrala pešo na dlhú cestu za mesto, do lokality Strelnica.
Pri jazierku pán Fulín za výdatnej pomoci detí postavil špeciálnu sieť na odchyt netopierov, pričom im vysvetlil, ako prebieha ich pozorovanie a monitorovanie.
Kým sa čakalo na západ Slnka, hrali deti pod vedením Andrey Balážovej interaktívne hry zamerané na netopiere.
Samozrejme, popritom si pobehali okolo jazierka, hrali sa na chytačky a aby neboli počas dlhého čakania hladné, upiekla sa im slaninka.
Pán Fulín pritom zachytával prístrojom hlasy netopierov, ktoré poletovali naokolo. Snažil sa popritom vyvrátiť mylnú fámu o zamotávaní sa netopierov do vlasov.
Ako spomenul, tieto nočné zvieratá sú výborní letci, vybavení echolokátorom (akýmsi zvieracím radarom), ktorý im umožňuje vyhnúť sa prekážke v absolútnej tme aj vo vysokej rýchlosti.
Samozrejme, iné je, ak človek vnikne do jaskyne či na povalu, kde netopiere zimujú alebo odpočívajú počas dňa zavesené dole hlavou.
Ak niekto hlasno skríkne, netopiere sa môžu zľaknúť a pustiť sa.
V prípade, že spadnú na človeka, snažia sa vyliezť na najvyšší bod, aby mohli odletieť. Vtedy sa môže stať, že sa na hlave zamotajú do vlasov. Ale inak nie.
Spozorovali viacej druhov
Po celý čas bola okolo jazierka výborná nálada a lokalita ožila od džavotu detí. Pravdepodobne toto zapríčinilo, že sa nakoniec do siete nepodarilo odchytiť ani jediného netopiera.
Nič sa nedá robiť, odchyt potrebuje kľud a ticho. Napriek tomu sa ale podarilo prístrojom zachytiť zvuky 4 druhov netopierov, ktoré poletovali naokolo. Nad hladinou jazierka videli deti lietať netopiera vodného, večernice malé i raniaky hrdzavé.
Okrem netopierov sa na Strelnici podarilo spozorovať užovku, svätojánske mušky, žaby, videli a počuli rôzne druhy vtákov, ktoré sa chystali na spánok.
Po návrate do Galérie v dobrej nálade čakalo účastníkov ešte veľa zaujímavostí.
Pod vedením Ingrid Liptákovej absolvovali deti, rozdelené do štyroch skupín, kvíz o netopieroch.
Pre spestrenie si kvízové otázky museli nájsť v pivnici, kde si svietili iba baterkami. Pri riešení kvízových otázok obstáli na výbornú, čo dokazuje, že počas celého večera dávali pozor a veľmi veľa si zapamätali. V rámci ďalšej aktivity si deti vlastnoručne vyhotovili svoje netopiere.
Následne pokračovala až do hlbokej noci voľná diskusia o nových zážitkoch a poznatkoch.
Príprava sietí na netopiere. Noční lovci sa pasci úspešne vyhýbali. Foto: banícke múzeum
Autor: Gabriella Badin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer