Obyvatelia severnej časti mesta pokračujú v dlhoročnej tradícii a prvé tohtoročné vodné hrádze na Drázuse ich stavitelia už stihli pokrstiť poriadnou kúpačkou. Ostatným občanom sa ich činnosť vôbec nepáči.
ROŽŇAVA. S príchodom prvých horúcich dní sa začala aj výstavba provizórnych hrádzí na rožňavskom potoku Drázus.
Mladiství Rómovia zo severnej časti Rožňavy si už sedem rokov stavajú hrádze na zdvihnutie vodnej hladiny, kde nachádzajú útočisko v horúcich letných dňoch.
Ich nelegálnou staviteľskou činnosťou však poškodzujú koryto toku a použitý zmiešaný odpad v podobe kamenia, kobercov, plastov a iných materiálov sa po skončení leta splavuje do nižších častí Rožňavy.
Zatiaľ sa nenašlo trvalé riešenie
K téme hrádzí na Drázuse sa dostali poslanci aj na zasadnutí mestského zastupiteľstva 24. júna pri rokovaní o bode k doplneniu návrhu Všeobecne záväzného nariadenia o ochrane verejného poriadku.
Poslanec Milan Capák (KSS) upozornil, že aj tento rok sa na potoku Drázus v severnej časti Rožňavy stavajú nelegálne hrádze.
„Nevieme, ako si poradiť s touto vecou. Jediné, čo nám ostáva, je objednať si auto, vybrať ten odpad a odniesť ho,“ povedal Capák pre MY Gemerské noviny.
Náčelník mestskej polície Róbert Hanuštiak k hrádzam na Drázuse dodal, že na danú tému sa s pánom poslancom Capákom rozprával a právomoci i kompetencie mestskej polície mu vysvetlil.
„Vyzvali sme listom správcu povodia, posilnili sme hliadkovú činnosť v danej lokalite, no tento problém s takýmito občanmi treba vnímať komplexne, nielen z pohľadu represívnych zložiek. Je to celospoločenský problém a bolo by skutočne neobjektívne, ak by som zaujal stanovisko len za policajné zložky,“ uviedol na zastupiteľstve Hanuštiak.
K téme sa počas zastupiteľstva vyjadril aj poslanec Ján Lach (Most-Híd), ktorý rovnako ako poslanec Capák býva blízko lokality potoka, kde stavajú nelegálne hrádze.
„Bohužiaľ, podľa mňa jedinou cestou, ako to riešiť, je, keby správca povodia ako majiteľ nahlásil vznik škody, ktorú spôsobujú nelegálne vybudované hrádze poškodením regulácie potoka. Potom by sa stíhali rodičia detí, ktoré sú za to zodpovedné a stavajú tieto hrádze. Toto je jediná šanca, ako proti tomuto bojovať zákonnou formou,“ konštatoval Lach.
Šikovní stavitelia
Ladislav Kráľ, obyvateľ Hrnčiarskej ulice v severnej časti mesta, potvrdil, že miestna mládež zložená najmä z detí v školskom veku neustále stavia provizórne hrádze na zvyšovanie vodnej hladiny, aby sa v nej potom mohli kúpať.
Ideálne podmienky na provizórny bazén majú v dvoch lokalitách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer