Streda 1. júna nebola len dňom detí, ale aj dňom, keď sa priaznivci regionálneho folklóru stretli na ďalšom folklórnom večere organizovanom Gemerským osvetovým strediskom (GOS) v Rožňave.
ROŽŇAVA. V Dome tradičnej kultúry Gemera postavila folklórna skupina Radzim z Vyšnej Slanej tradičný máj – veľkú brezu ozdobenú farebnými stužkami a za spevu a tanca návštevníkom predstavila Vyšnoslanské Rusadľe.
Obávajú sa o zánik tradície
Dana Lacková z GOS priblížila, že pomenovanie „Rusadľe“ vychádza pravdepodobne z pohanského sviatku prechodu jari do leta, keď v noci víly s priesvitnými telami, Rusalky, chodili po chotári, ľudí, ktorých stretli, do tanca volali a dávali im hádanky.
„A kto ich zvodom neodolal alebo hádanku neuhádol, toho Rusalky utopili, či inak skántrili,“ povedala Lacková.
Pokračuje, že na Gemeri predstavuje Rusalku mladá breza, očistená od spodných konárov a kôry a ktorej zelený vrcholec je ozdobený farebnými stužkami.
Spev a tanec okolo takto upravenej brezy a jednotlivé farby na stužkách zabezpečovali našim predkom ochranu pred zlými duchmi a dodávali im životnú silu a moc.
„Rusadľe, patriace do turíčnych obyčajov, na Slovensku postupne zanikajú. Oživenie ich symboliky a krásy v živote našich miest a dedín, ktoré v poslednom období s radosťou sledujeme, je prísľubom toho, že zvykoslovné odkazy našich predkov prežijú aj dnešný internetový svet,“ dodala Lacková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer