Záver mája znamenal pre tisícky maturantov koniec stredoškolského štúdia.
ROŽŇAVA. Maturít sa počas riadneho i náhradného termínu externej časti a písomnej forme internej časti zúčastnilo spolu 44 991 na Slovensku.
Presné výsledky a percentá úspešnosti zverejnil Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM).
Gymnazisti v Rožňave obstáli najlepšie
Najúspešnejšou školou na Slovensku sa v písomnej časti zo slovenského jazyka stalo Gymnázium na Duchoničovej 13 v Medzilaborciach s vypočítanou priemernou úspešnosťou 85,2 percenta.
Medzi maturantmi v okrese Rožňava sa z rodného jazyka stali najúspešnejší žiaci rožňavského Gymnázia Pavla Jozefa Šafárika s 72,7-percentnou úspešnosťou.
Tento rok maturovalo spolu 72 žiakov gymnázia z dokopy 14 predmetov.
Árpád Laco, zástupca riaditeľa gymnázia upresnil, že ich žiaci maturovali z dvoch povinných a dvoch voliteľných predmetov, konkrétne anglického a nemeckého jazyka, rodného slovenského i maďarského jazyku a literatúry.
Taktiež si volili maturitu z chémie, geografie, fyziky, dejepisu, občianskej náuky, matematiky, biológie, informatiky či z umenia a kultúry.
„Žiaci si cielene volia najmä voliteľné predmety na maturitné skúšky už v treťom ročníku, kedy si volia aj semináre, cvičenia a konverzácie v jazykoch, keď už majú predstavu, na aký typ vysokých škôl chcú ísť a z čoho tam budú prijímacie skúšky. To je cieľom aj poslaním gymnázia, pripraviť žiakov na vysokoškolské a univerzitné štúdiá,“ hovorí Laco.
Podľa slov Laca i napriek stresu prichádzali študenti na ústne maturity veľmi dobre pripravení.
„Môžem konštatovať, že žiaci si v prevažnej časti potvrdili a obhájili tie známky, ktoré mali z tých predmetov, z ktorých maturovali a mnohí si dokonca aj prilepšili. Je to dané aj tým, že žiaci na maturitných skúškach maturujú z predmetov, ku ktorým majú aj určitý vzťah a ich to baví,“ povedal Laco.
Vedomosti spojiť s praxou nie je jednoduché
Zástupca riaditeľa Laco sa osobne zúčastnil maturít z dejepisu. Priblížil, že žiaci veľmi dobre obstáli a dokázali nielen vedieť fakty z dejepisu, ale aj dobre narábať s atlasom, mapou, učebnými testmi a tiež vedeli postrehnúť historické zákonnosti, súvislosti dejín a udalostí i pozadie danej udalosti, na základe ktorej sa to odohrávalo.
Učiteľka Soňa Kostková učí na gymnáziu geografiu a z rovnakého predmetu skúšala študentov na ústnych maturitných skúškach počas uplynulého týždňa.
Skonštatovala, že žiaci prišli na maturity síce pripravení, no v porovnaní s minulými rokmi venujú učeniu zrejme menej času.
„Študent odpovedal na tri otázky zamerané na humánnu, fyzickú a tzv. praktickú geografiu. Najviac problémov im robila práve tretia otázka, ktorá bola zameraná na aplikovanie vedomostí do praxe,“ hovorí Kostková.
Učiteľka Kostková zdôraznila, že študenti majú v dnešnej dobe množstvo informácií i z médií a internetu, čo je niekedy aj na škodu.
Najťažším dňom sa prirodzene stal piatok, ktorý na záver týždňa otestoval výdrž a odolnosť študentov.
„Je tiež dôležité, aby pri skúškach učiteľ sa snažil vytvoriť príjemnú pracovnú atmosféru, odviesť študentov od stresu a zvlášť dnes, kedy je posledný deň skúšok, vytvoriť optimálne podmienky pre záver maturitnej skúšky,“ dodala Kostková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer