V seriáli o kostoloch Gemera priblížime najnovšie poznatky a zaujímavosti o stredovekých sakrálnych stavbách v regióne.
BRZOTÍN. Najstaršiu písomnú zmienku o obci Brzotín nájdeme v listine z roku 1243. Je veľmi pravdepodobné, že už vtedy tam stál dnešný kalvínsky kostol, v tom čase zasvätený Panne Márii.
Patrí tak k najstarším zachovaným stavbám v okrese Rožňava i celého Gemeru. Vďaka vyvýšenej polohe, mohutnej veži a kamennému opevneniu pôsobí vskutku starobylým dojmom.
Starší, než predpokladali
Bolo to len v roku 2004, keď sa podaril významný objav, ktorý posunul vznik brzotínskeho kostola už do druhej štvrtiny 13. storočia.
Pri obnove fasády južnej steny lode sa pod novšími omietkami ukázali dve románske štrbinové okná.
Následný archeologický výskum zásadným spôsobom zmenil našu predstavu o stavebnom vývoji objektu.
Až dovtedy odborníci opisovali kostol ako ranogotickú stavbu z druhej polovice 13. storočia, pričom niektorí jeho vežu považovali za staršiu, slúžiacu ako strážny objekt či dokonca súčasť zaniknutého hradu.
Malo to svoje opodstatnenie, keďže jej rozmery sú v porovnaní s ostatnými časťami stavby nadrozmerné a veža je rovnako široká ako loď.
Dohady o pôvode
Teraz už vďaka uskutočneným výskumom vieme, že pôvodný kostol vyzeral úplne inak dnes. Išlo o oveľa menšiu tehlovú stavbu v románskom štýle so štíhlejšou západnou vežou a svätyňou zrejme v tvare polkruhovej apsidy.
Jej staviteľom mohol byť komes Borša z rodu Miškovcov, ktorý toto územie vlastnil pred rokom 1243, alebo bratia Filip a Detrik z rodu Ákošovcov, ktorým ho kráľ v uvedenom roku daroval za verné služby aj počas vpádu Mongolov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer