Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Rožňavskí basketbalisti potvrdili miesto medzi špičkou

Ziskom tretieho miesta sa skončilo ich účinkovanie na záverečnom turnaji 2. ligy Final Four.

Darilo sa. ŠPD sa v tomto ročníku proti Dolnému Kubínu darilo.Darilo sa. ŠPD sa v tomto ročníku proti Dolnému Kubínu darilo. (Zdroj: Peter Podolinský)

Ziskom tretieho miesta sa pre basketbalistov ŠPD Rožňava skončilo ich účinkovanie na záverečnom turnaji 2. ligy Final Four v Krompachoch.

ROŽŇAVA. Basketbalistom ŠPD Rožňava sa v uplynulom ročníku 2. ligy mužov Východ podaril pekný úspech.

V dlhodobej časti si s miernym predstihom vybojovali účasť na záverečnom turnaji Final four v Krompachoch. Tu sa im podarilo vybojovať konečné tretie miesto.

O osem bodov

V prvom zápase turnaja sa stretli s Dastetom Krompachy. S víťazom dlhodobej časti mali v lige nepriaznivú bilanciu, prehrali s ním doma aj vonku.

„Bohužiaľ, aj tentokrát bol súper nad naše sily. O výsledku rozhodli prvá a tretia štvrtina, kedy sa súperovi darilo premieňať streľbu z poľa. V tretej štvrtine sa náskok súpera vyšplhal až na 20 bodov, ktorý sa nám už do konca zápasu nepodarilo zmazať,“ povedal Marián Halko, hrajúci tréner ŠPD Rožňava.

Rožňava prehrala 82:90. V druhom zápase zdolali Michalovce Dolný Kubín 68:52 a určili tak Rožňavčanom súpera v boji o bronz.

Trojky

V lige zdolala Rožňava na domácej pôde Dolný Kubín 53:49, pričom vo vyrovnanom zápase v polčase prehrávala 28:31.

V odvete zvíťazil súper 62:57. Výsledky tak ukazovali na vyrovnaný duel. Basketbalisti ŠPD vstúpili do zápasu viac
než dobre.

„Zlomom v zápase s Dolným Kubínom bola prvá štvrtina. Darila sa nám streľba za tri body. Súper postavil zónovú obranu a nám sa podarilo premeniť päť troják z 11 pokusov. Náskok sme už počas celého zápasu udržiavali. Súperovi sa podarilo minútu pred koncom zápasu znížiť na rozdiel štyroch bodov. Premenenými trestnými hodmi Lichvára sme už víťazstvo z rúk nepustili,“ povedal Halko.

Zostava

V priebehu celej sezóny to nebolo so zostavou mužstva jednoduché. Pracovné či študijné povinnosti nie vždy dovolili vycestovať tímu v optimálnej zostave. K tomu sa občas pridružili zranenia. Inak tomu nebolo ani na záverečnom turnaji.

„Vôbec sa nám nepodarilo pricestovať do Krompách v optimálnej zostave. Ako v celej sezóne, tak aj na Final four sme nemali hráčov pre študijné povinnosti, jeden nám odcestoval do zahraničia, mali sme aj výpadok pre zdravotné problémy. Aj Mádiho štart na turnaji bol otázny, keď sa zranil deň pred turnajom na tréningu,“ povedal Halko.

Dobrá skúsenosť

Rožňavskí basketbalisti sa pár sezón pohybovali v 1. lige. Neskôr však zostúpili do 2. ligy a chvíľu trvalo kým sa tam etablovali

. V uplynulej sezóne však znova ukázali, že patria k najlepším v súťaži. Účasť na Final four však bola pre trénera Halka tak trochu aj príjemným prekvapením.

„Som rád, že sa nám to podarilo. Nepredpokladal som, že sa tam dostaneme, keďže naším cieľom bolo umiestnenie niekde v strede tabuľky. Myslím, že pre všetkých hráčov to bola dobrá skúsenosť.“

2. liga, Final four 2016, 14. – 15. máj

Dastet Krompachy – Rožňava 92:80 (18:31, 38:48, 57:77) najviac bodov Štec 27, Antoni 15 – za Rožňavu Lichvár 33, Halko 17, Beshir 11, Németh 5, Duck 2 (T. Helmecy a Mádi po 6, Harhovský).

Michalovce – Dolný Kubín 68:52 (24:29) najviac bodov Janošov ml. 23, V. Mitterpak 13 – Škorupa 13, Uhrinčík 11.

O tretie miesto: Dolný Kubín – Rožňava 51:57 (12:21, 25:32, 41:49) najviac bodov Pšenák 15, Uhričík 13 – za Rožňavu Lichvár 21, Halko 12, Mádi 6, Beshir 4, Duck 3 (Németh 11, T. Helmecy, Harhovský).

Finále: Dastet Krompachy – Michalovce 88:58 (50:31) najviac bodov Štec 23, Antoni 22 – V. Mitterpak 16, Mižák 14.

Konečné umiestnenie: 1. BKM DASTET Krompachy, 2. 1.BK D Michalovce, 3. BK ŠPD Rožňava, 4. BK Dolný Kubín.