V závere uplynulého týždňa lákali a pútali pozornosť okoloidúcich Rožňavčanov zvuky baníckych trúb na podujatie venované známemu šľachtickému rodu.
ROŽŇAVA. Medzinárodný deň múzeí spolu s celoslovenským podujatím Noc múzeí a galérií oslávilo aj rožňavské Banícke múzeum.
Podujatie s názvom Andrássyho deň II. spestrili nefalšovaní remeselníci ako aj šľachtici a dámy v dobových kostýmoch.
Spomienka na ich prínos
Pod záštitou Košického samosprávneho kraja (KSK) a predsedu KSK Zdenka Trebuľu zorganizovali pracovníci Baníckeho múzea Andrássyho deň II. taktiež v spolupráci s občianskym združením Slovenská železná cesta, ktorá priamo získala dotáciu od KSK a so Združením baníckych cechov a spolkov Slovenska.
Riaditeľ Baníckeho múzea Pavol Lackanič zdôraznil, že šľachtický rod zohral v histórii regiónu dôležitú úlohu.
„Ako je všeobecne známe, rodina Andrássyovcov má svoje miesto v histórii tohto regiónu, Rožňavy a Gemeru ako takého, predovšetkým kvôli ich ekonomickému prínosu. Podnikali aj vo finančníctve, ale aj v ťažbe nerastov, spracovaniu a výrobe železa,“ hovorí Lackanič.
Lackanič pokračuje, že ďalší odkaz nám Andrássyovci zanechali v podobe umenia a kultúry, ktorú sprostredkovávali aj nižším vrstvám obyvateľstva.
„Tretia rovina ich prínosu je dobročinnosť. Dionýz Andrássy a jeho manželka Františka zakladali sirotince, rôzne spolky ktoré pomáhali tým najchudobnejším,“ dodal Lackanič.
Riaditeľ múzea pripomenul, že je poslaním múzea ako takého uchovávať zbierkové predmety, exponáty, ktoré sa týkajú života v minulosti alebo aj rôznych prírodných špecifík.
„Preto je úlohou múzea nielen ich chrániť a starať sa o nich, ale aj prezentovať. A toto je jedna z takých prijateľných foriem a povedal by som veľmi efektívnym spôsobom, ako sprostredkovať tento odkaz verejnosti, ktorý ostal tu v tomto regióne po rodine Andrássyovcov,“ hovorí Lackanič.
[content type="avizo-clanok" id="8192187" url-type="sme-article" title="Prinášame aj fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5762329/5762329.jpeg?rev=2"][/content]
Zahraničná návšteva
Pri budove expozícií Baníckeho múzea hostí vítali historické figuríny v dobových kostýmoch, ktoré hostí uviedli do 19. storočia, kedy Andrássyovci na Gemeri pôsobili v plnej sile ako hybná moc regiónu Gemera.
Vizuálne 19. storočie priblížila aj kaderníčka, ktorá s pomocou dobových účesov dobrovoľníkom upravila ich účes do doby spred desiatok rokov.
Na návštevníkov čakali aj ukážky umeleckého kováčstva, tvorivé dielne pre žiakov či prezentácia meracej techniky baníkov.
Pomocou pečate si mohli nielen najmenší vyraziť špeciálnu mincu.
V hlavnej budove si pre návštevníkov pripravili blokové prednášky o rode Andrássovcov aj s možnosťou prehliadok expozície.
Podujatia sa zúčastnili aj vzácni hostia ako Gerhard Sperl, predseda Stredoeurópskej železnej cesty z Rakúska a Ádam Szesztay generálny konzul Maďarskej republiky v Košiciach.
Odkaz pre budúce generácie
Podľa Lackaniča hostia ich iniciatívu uvítali a mnohí majú ešte v pamäti prvý Andrássyho deň spred troch rokov.
„Myslím si, že Andrássyho deň má svoje miesto aj v živote mesta Rožňava a blízkeho regiónu i pri výchove školských detí a mládeže, aby prehodnotili vzťah k múzeu a ochrane kultúry a umenia vo všeobecnosti a historickému odkazu regiónu, ktorý bol kedysi veľmi výrazný,“ dodal Lackanič.
Záujemcovia a priaznivci histórie si mohli pozrieť expozície a výstavy aj počas soboty 21. mája v nočných hodinách, ktoré im boli sprístupnené v rámci Noci múzeí a galérií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer