Výstava s tajomným názvom „Špirhač, gacek, trúlelek“ približuje život záhadných tvorov, akými sú pre mnohých z nás netopiere. Spoločne predstavili aj najkrajšie miesta kraja zachytené objektívmi.
ROŽŇAVA. Život netopierov priblížil bežným ľudom autor výstavy Miroslav Fulín z Východoslovenského múzea v Košiciach, ktorý je zároveň aktívnym členom občianskeho združenia Spoločnosť na ochranu netopierov, zameraného nielen na ich ochranu a výskum, ale aj osvetu.
Problematika netopierov v mestách
Vo štvrtok 12. mája 2016 sa v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave uskutočnilo slávnostné otvorenie dvoch výstav s prírodovedným zameraním – Natura excelenta a Špirhač, gacek, trúlelek. Obidve výstavy prevzali z Východoslovenského múzea Košice.
„Téma netopiere je v našom regióne nanajvýš aktuálna, veď tu máme početné jaskyne i staré banské diela, kde si tieto vzácne a zákonom chránené živočíchy nachádzajú svoje zimoviská. Je dôležité, aby obyvatelia, hlavne mladí ľudia, spoznali ich život a presvedčili sa, že fámy, ktoré sa o netopieroch šíria, nie sú pravdivé,“ hovorí Gabriela Kolesárová z Baníckeho múzea.
Kolesárová pokračuje, že v poslednom čase narastá kontakt netopierov s ľuďmi v dôsledku úbytku prirodzených miest na úkryt.
„Občas sa stáva, že netopier v snahe nájsť si vhodný úkryt si pomýli bútľavý strom s vetracím otvorom v prázdnom byte. Práve v takýchto prípadoch je dôležité, aby ľudia vedeli správne zareagovať a aby si uvedomili, že netopiere nie sú nebezpečné,“ dodala Kolesárová.
Okrem informačných banerov dopĺňajú výstavu prírodovedné preparáty rôznych druhov netopierov, žijúcich u nás, ako aj rôzne informačné brožúry. V rámci prehliadky je možné si pozrieť aj filmy o živote netopierov.
„Myslíme si, že práve spomínaná výstava prinesie návštevníkom potrebné informácie o týchto tajomných živočíchoch a tým prispeje aj k ich ochrane,“ konštatovala Kolesárová.
[content type="avizo-clanok" id="8187352" url-type="sme-article" title="Prinášame aj fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/0/57/5761730/5761730.jpeg?rev=2"][/content]
Ukázali to najkrajšie z okolia
Výstava Natura excelenta si dala za úlohu prezentovať zaujímavosti prírody regiónu východného Slovenska v Košickom kraji.
Kolesárová doplnila, že výstava približuje najvzácnejšie poklady prírody východného Slovenska, mnohé z nich až medzinárodného významu.
„Zameriava sa aj na jednotlivé regióny, medzi ktorými nemôže chýbať Slovenský kras, Slovenský raj, Volovské vrchy, ale aj ďalšie oblasti, ako Slanské vrchy, Vihorlat a pod. Autormi výstavy a zároveň aj fotografií sú prírodovedci – botanička Eva Sitášová a zoológ Miroslav Fulín. Okrem nich prispeli svojimi snímkami Miloš Balla a fotograf Milan Kapusta,“ dodala Kolesárová.
Obidve výstavy Špirhač, gacek, trúlelek i Natura excelenta si záujemcovia môžu prísť pozrieť do Galérie Baníckeho múzea v Rožňave do 8. júla 2016.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer