V seriáli o kostoloch Gemera priblížime najnovšie poznatky a zaujímavosti o stredovekých sakrálnych stavbách v regióne.
LIPOVNÍK. Už 33 rokov evidujú v dedinke Lipovník pod známym horským priechodom Soroška najstarší kostol okresu Rožňava.
Práve v roku 1983 výskum zistil, že tamojší chrám sv. Jána Krstiteľa nie je gotickou stavbou z 15. storočia, ale že ho postavili už niekedy na prelome 12. a 13. storočia.
Za stavbou stáli rytieri
Nebol to obyčajný kostol. Jeho staviteľmi boli zrejme johaniti, rytiersky rád, ktorý vznikol vo Svätej zemi a do Uhorska sa dostal už v 12. storočí.
Vznikol ako súčasť ich kláštora, ktorý zrejme zohral dôležitú úlohu v najranejších dejinách Gemera, dnes však zahalenú rúškom tajomstva a nedostatku písomných prameňov.
Johaniti sa totiž usadili neďaleko starej cesty vedúcej z Gemera do Košickej kotliny. Okrem toho archeológovia našli na južnom svahu Sorošky nad obcou Hrušov základy zaniknutej románskej stavby, ktorá mala tiež patriť práve lipovníckym rehoľníkom.
Počas bojov ho mnísi opustili
Nejasnosti okolo lipovníckeho kláštora zvyšovala aj zmienka o opátstve Mellei fontis, ktoré patrilo inému mníšskemu rádu – cistercitom.
V stredovekých prameňoch je o ňom zmienka už z roku 1141 a dlhý čas sa myslelo, že týka práve Lipovníka.
Ako však napokon ukázal novší výskum, išlo len o zámenu lokalít a spomínané opátstvo sa nachádzalo až v ďalekom Írsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer