Návštevníci sa napríklad dozvedia, že doteraz je známych približne 190 000 druhov motýľov a že na Slovensku bolo zistených vyše 3 600 druhov.
ROŽŇAVA. Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach pripravila nevšednú výstavu Premena do krásy.
Vzácne druhy motýľov na fotografiách na nej predstavuje desať autorov. Výstava potrvá do konca apríla.
Ako žije motýľ
Ako informovala Tatiana Bachňáková z Gemerskej knižnice, výstava na 12 baneroch zachytáva priebeh tajuplnej zmeny od vajíčka až po dospelého jedinca.
Sú na nich rôzne zaujímavosti, ako napríklad, kto je extrémny letec, kto býva vo vrecku, kto je majster v umení prežiť či najväčší motýľ, najhladnejší alebo s vynikajúcim čuchom.
Návštevníci sa napríklad dozvedia, že doteraz je známych približne 190 000 druhov motýľov a že na Slovensku bolo zistených vyše 3 600 druhov.
Autormi fotografií zverejnenými na výstave sú Eva Sitášová, Miroslav Fulín, Ľubomír Panigaj, Stanislav Levendovský, Peter Krišovský, Tomáš Jászay, Anna Machová, Štefan Mikiara, Marián Filípek a Miloš Balla.
Citlivé na životné prostredie
"Motýle sú významnými bioindikátormi životného prostredia, v krajine citlivo reagujú na negatívne vplyvy. Vzácne druhy motýľov sú ohrozené intenzifikáciou v poľnohospodárstve, zarastaním pôvodných biotopov, chemizáciou a čiastočne nelegálnym zberom," povedala Eva Sitášová, jedna z autorov fotografií.
Doložila, že prijatím komplexnej ochrany prírody v rámci celej Európy pod názvom NATURA 2000 pristúpilo aj Slovensko k ochrane nielen biotopov, ale aj k ochrane ohrozených druhov fauny a flóry.
Cieľom sústavy NATURA 2000 je chrániť spoločné prírodné dedičstvo celej Európskej únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer