Denné stacionáre sa javia zatiaľ ako jediná alternatíva k početnému starnúcemu obyvateľstvu dedín, ktoré opúšťajú mladí ľudia i rodiny kvôli práci. V spolupráci s obcami vznikajú nové, problém ostáva ich nízka kapacita.
OKRES ROŽŇAVA. Denné stacionáre v okrese sú skôr rarita ako bežná vec. Napriek tomu, že pre mnohých seniorov je pojem denný stacionár malá neznáma, po skúsenostiach na túto možnosť nedajú dopustiť.
Príkladom sú aj dva nedávno otvorené denné stacionáre v Slavošovciach, Dobšinej a Plešivci pracovníkmi neziskovej organizácie (n. o.) Krok do cieľa, ktorá tieto zariadenia prevádzkuje aj v iných častiach Slovenska.
Starostlivosť počas dňa
Fungovanie siete nových denných stacionárov priblížila Iveta Hazjerová z n. o. Krok do cieľa.
Zdôrazňuje istý rozdiel medzi stacionárom a domovom pre dôchodcov, kde sa na rozdiel od ťažkých diagnóz sústreďujú na osamelých seniorov, ktorí nedisponujú ťažkým zdravotným stavom, no potrebujú dávku starostlivosti počas dňa.
„Veľa seniorov žije už doma osamote a ich deti sú väčšinou v práci, nemá sa im kto venovať. U nás majú zabezpečené terapeutické služby, stravu, občerstvenie i pitný režim. Vďaka tomuto stacionáru naši terapeuti vedia hneď podchytiť choroby ako Alzheimerova či Parkinsonova, a to aj v tom predčasnom štádiu. Vtedy sa to dá zastaviť liekmi,“ hovorí Hajzerová.
Dostávajú podporu od štátu
Pre seniorov sú otvorení od pol ôsmej ráno do štvrtej poobede, ale klient môže podľa slov Hajzerovej prísť i odísť kedykoľvek. Počas dňa sú pre seniorov pripravené aktivity, na ktorých sa dohodnú a ľubovoľne ich vyberú.
Hajzerová hovorí, že ich služba je podporovaná štátom, konkrétne ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.
Prípadní záujemcovia musia mať žiadosť od príslušného obecného úradu a následne vypísať žiadosť o posúdenie sociálnej službe spolu s vyjadrením lekára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer