Nebezpečnému a nezákonnému plošnému vypaľovaniu porastov na záhradách či v okolí domov sa obyvatelia okresu nevyvarovali ani tento rok.
ROŽŇAVA. Vypaľovanie trávy na jar láka mnohých domácich gazdov, ktorí si tak chcú uľahčiť robotu, alebo sa len jednoducho zbaviť nahromadeného lístia či trávy.
Rožňavskí hasiči ostávajú s príchodom jari v strehu, prípady požiarov vzniknutých práve vypaľovaním trávy zaznamenali už v úvode roka.
Za vypaľovanie hrozia pokuty
Iveta Šafárová, vedúca oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva Hasičského záchranného zboru (OR HaZZ) v Rožňave hovorí, že plošné vypaľovanie trávy obyvatelia vykonávajú, aby si ľahkým spôsobom upravili prostredie v okolí rodinných domov, chát či záhrad.
Šafárová však dodáva, že takto konajúci ľudia hazardujú s ľudskými životmi i svojim majetkom.
„Je treba si uvedomiť, že vypaľovanie trávnatých porastov a takáto likvidácia odpadu z lístia, trávy a konárov zo záhrad je však veľmi nebezpečné, nakoľko touto činnosťou dochádza k ničeniu nielen životného prostredia tým, že do ovzdušia sa dostávajú splodiny horenia, ale aj zabíjaniu živočíchov, medzi ktorými sú mnohé chránené,“ hovorí Šafárová.
Pokračuje, že vypaľovanie trávy je podľa predpisov na úseku ochrany pred požiarmi definované ako požiar, ktorého založenie je postihnuteľné pokutou fyzických osôb do výšky 331 eur a právnických osôb do výšky 16 596 eur.
Pomáhať majú i obce
Zbaviť sa prebytočného porastu sa podľa Šafárovej dá i bezpečným a prospešným spôsobom.
Jednou z možností môže byť vybudovanie obecného alebo súkromného kompostoviska, kde by sa biologický odpad spracoval na kompost a potom využil ako hnojivo.
„Ďalšou alternatívou je zber biologického odpadu v na to určených veľkoobjemových kontajneroch, ktoré by mali byť práve v týchto dňoch jarného upratovania umiestnené v obciach či na sídliskách na vopred určených miestach. Obec takto vyzbieraný odpad je povinná spracovať zákonným spôsobom.“
Desiatky prípadov požiarov počas jari
K vypaľovaniu trávy na jar sa vyjadril aj Florián Albert odborný inšpektor OR HAZZ v Rožňave.
Len počas vlaňajšej jari rožňavskí hasiči zasahovali pri 20 prípadoch požiarov v súvislosti s vypaľovaním trávnatých porastov.
Z dlhodobejšieho hľadiska je za posledných päť rokov najproblémovejšia lokalita katastrálneho územia mesta Rožňava.
Dlhodobý zvýšený počet požiarov pri vypaľovaní porastov zaznamenali vlani i v obciach Bohúňovo, Krásnohorské Podhradie a Slavošovce.
„Pri všetkých prípadoch požiarov v súvislosti s vypaľovaním trávnatých porastov je príčinou vzniku požiaru vypaľovanie trávy a suchých porastov. V tomto roku sa udiali tri prípady v súvislosti s vypaľovaním trávnatých porastov, a to v katastri obcí Dobšiná, Gemerská Poloma a Čučma,“ informoval Albert.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer