ROŽŇAVA. Žiaci z Rožňavského okresu majú jedinečnú možnosť spoznať, ako naši predkovia vytvárali prírodne zafarbené veľkonočné vajíčka.
Farbu získavajú predovšetkým vývarmi z rôznych zelenín.
Tradície prenášajú na najmenších
Tvorivé dielne s veľkonočnou tematikou otvorili v Gemerskom osvetovom stredisku (GOS) už v pondelok 14. marca a otvorené budú do 23. marca. Zamerané sú predovšetkým pre školskú a predškolskú mládež.
Bližšie o ich aktivite hovorí riaditeľka GOS Helena Novotná: „Keďže sme Dom tradičnej kultúry Gemera, tak sme do našej aktivity zaradili činnosti, ktoré robíme tradičným spôsobom a materiálom. Podľa veku detí ide o veľkonočných zajačikov z hliny alebo barančekov,“ hovorí Novotná.
Bez umelých farbív
Žiaci si doteraz mohli vybrať buď maľovanie vajíčok, alebo si vyskúšať svoje zručnosti v hrnčiarskej dielni výrobou veľkonočných zajačikov a barančekov z hliny.
„Ponúkame im možnosť aj zhliadnuť si film, zatiaľ si to teda nikto nevybral. Vyzerá to tak, že deti majú záujem o tie tradičné aktivity, ktoré zároveň rozvíjajú motoriku u detí. Zároveň máme bonus. Ak dopraje počasie, tak môžu pozorovať Slnko cez ďalekohľad,“ dodala Novotná.
Samotný proces výroby maľovaných vajíčok sa snažia spolu s deťmi v GOS napodobniť tak, ako to robili i naši predkovia v minulosti.
Riaditeľka Novotná pokračuje, že najstarším spôsobom zdobenia vajíčok je ich vyvarenie v prírodnom cibuľovom či cviklovom náleve. Proces takéhoto maľovania je ale časovo náročný.
Preto majú každú fázu prípravy prichystanú na ukážku a vajíčka majú deti už predpripravené na maľbu.
„Na vajíčka tesne priložíme rôzne trávičky, kvietky, zabalíme to napríklad do punčochy. V prírodnom náleve to vyvaríme, vychladíme a keď vajíčko vyberieme, ešte ho na záver vyleštíme kožkou od slaniny. Takýto je ozajstný tradičný spôsob tvorby farebných vajíčok, čo deťom v praktickej i teoretickej rovine ukážeme,“ opisuje Novotná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer