S deťmi precestovala Európu autostopom. Chcela im tak zanechať vnútorné bohatstvo, o ich cestovaní a zážitkoch sa rozhodla spísať knihu a predstaviť unikátne posolstvo aj verejnosti.
ROŽŇAVA. Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave hostila počas marca, mesiaca knihy, výnimočného hosťa až z Rakúska.
V piatok 18. marca zavítala do Rožňavy zahraničná autorka so slovenskými koreňmi.
Camille Labas, narodená na Slovensku, prežila 35 rokov v západnej Európe, z toho veľkú väčšinu v susednom Rakúsku.
Vo svojich dielach opisuje život na východnom Slovensku v minulosti i zážitky z cestovania autostopom s jej troma deťmi po celej Európe.
Spoznávala príbehy ľudí počas vojny
Pre Camille sa inšpiráciou jej tvorby stali vlastné deti. Keďže žili na Západe, túžila im odovzdať skúsenosti, poznatky a hlavne silu ducha, ktorú počas dlhoročnej práce našla v živote obyčajných Slovákov.
Diela pani Camille opisujú skúsenosti ľudí, ktorí prežili obdobie vojny, príchod Nemcov, Rusov i predvojnové obdobie. Zachytáva život ľudí pred obdobím socializmu, a ako sa vyrovnávali s tým, keď prišiel socializmus a všetko im zobrali, alebo keď im majetky poničila vojna.
„Ľudia veľakrát v živote strácali, ale vždy znovu začínali a nikdy nepreklínali ani život, ani situácie a ani iných. Stále v nich bola sila začínať a boli to statoční ľudia milujúci život napriek tomu, čo všetko sa im stalo.“
Jej cieľom sa stalo to, aby jej vlastné deti poznali nielen západnú kultúru, ale aby spoznali aj svoje korene, odkiaľ pochádzajú a odkiaľ majú gény a to je východné Slovensko.
„Pripadalo mi, že tí Slováci sú takí silní a majú ohromnú silu ducha. Vedia aj stratiť a nevezmú si život, všetko prežijú. Povedala som si, že tu silu ducha musím priniesť aj na Západ a povedať o tom i svojim deťom. Na Západe je matéria veľmi vyvinutá, no sila ducha sa tam stráca. Ak im niečo chýba, tí ľudia sa rúcajú, uchyľujú sa k drogám, pretože tam nie je tá sila ducha, ktorá by im pomohla zvládnuť rôzne životné situácie,“ opisuje pani Camille.
Východný blok v úzadí
Počas štúdia v Nemecku vypozorovala, že tamojší ľudia sa na slovanstvo, na slovanský svet i bývalý východný blok dívajú trošku z vrchu a hovoria, že sa nemajú od nich čo naučiť.
„Ja som však som našla veci, čo by sa mohli a mali oni učiť o Slovensku, práve tú silu ducha. Slováci možno preberajú techniku zo Západu, ale Západ by sa mohol učiť to duševné bohatstvo nášho i ostatného východného sveta,“ hovorí Labas.
Medzi jej ďalšie posolstvá patrí kniha o cestovaní s jej troma deťmi po Európe, kde im chcela podľa jej slov ukázať, aký je svet napravo i naľavo.
„Tým že sme nemali peniaze, keď sa nám rodina rozpadla, ostala som s deťmi sama, tak sme chodili autostopom. Spĺňali sme si ciele takým spôsobom, aký bol možný. Autostopom sme prešli od Atlantiku až po Kaukaz, cez Škandináviu až dole po Maroko. Všetko sme to pochodili v období piatich rokov,“ hovorí Labas.
Pokračuje, že navštívené krajiny spoznávali priamo cez ľudí a nie cez hotely či cestovné kancelárie.
„To bolo to bohatstvo, čo som chcela mojim deťom dať, keďže o to materiálne som prišla pri rozpade rodiny. Túžila som im ukázať svet, nech spoznajú život,“ dodala Labas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer