Medzi tým, ako sa dodávateľské spoločnosti energií navzájom obviňujú z nekalých praktík a zavádzania, konkurenčný boj negatívne znášajú samotní zákazníci.
ROŽŇAVA. Nečestné praktiky pri podomovom predaji plynu a elektriny nie sú ojedinelé ani v Rožňave.
Najzraniteľnejším terčom sú práve seniori, ktorí v dobrej viere dajú na rady rôznych predajcov.
Takéto počínanie väčšinou končí mastnou pokutou pri spätnom prepise na pôvodného dodávateľa.
Nevedela, s kým hovorí
S osobným svedectvom sa odvážila vystúpiť 68-ročná obyvateľka z Rožňavy, ktorá si pre ochranu súkromia neželá byť menovaná, redakcia jej totožnosť pozná.
Prípad sa jej podarilo doriešiť až v samom závere uplynulého roka a so skúsenosťami sa rozhodla podeliť s verejnosťou.
Ešte v septembri 2015 sa pred jej dverami objavili dvaja muži. Tí sa sami pozvali do bytu staršej panej.
„Zazvonili na dvere a nepredstavili sa. Jeden z nich povedal, že jeho kolega je s ním druhýkrát a ide ho zaučiť,“ opisuje Rožňavčanka prvé okamihy ich stretnutia.
Po tom, ako sa sami pozvali dnu, opätovne zdôraznil, že potrebujú jeho kolegu zaučiť. Od seniorky si vypýtali potrebné dokumenty a začali vypisovať prestup do ich dodávateľskej spoločnosti.
„Začal najprv rozprávať, či nemám psíka, alebo mačku, neskôr zase hovoril o káve,“ opisuje Rožňavčanka začiatok konverzácie.
„Pýtal si evidenčné číslo. Hneď začal kolegovi diktovať a ten písal. Ja som bola v tom, že sú od môjho súčasného dodávateľa elektriny a plynu,“ hovorí Rožňavčanka.
Pani neskôr volali z Košíc od pôvodného dodávateľa, aby u nich služby využívala naďalej a neprepisovala sa k inému dodávateľovi.
Až vtedy zistila, že ju navštívili zástupcovia od inej spoločnosti, konkrétne nezávislí dodávatelia energií Slovakia Energy.
V decembri 2015 sa prepísala k pôvodnému dodávateľovi.
Fenomén, o ktorom sa nehovorí
Redakcia Rožňavského Korzára oslovila ostatných dodávateľov poskytujúcich komplexné služby spojené s dodávaním energií.
Hovorcovia Východoslovenskej energetiky, a. s. (VSE) a Slovenský plynárenský priemysel, a. s. (SPP) uviedli, že v poslednom období sa na nich obrátili tisícky zákazníkov z východného Slovenska, ktorí sa cítia byť podvedení.
„Zákazníkov už niekoľko rokov upozorňujeme prostredníctvom médií na triky nečestných podomových predajcov, ktoré sú stále premyslenejšie a ťažšie odhaliteľné. Dnes sa už zákazník nemôže spoľahnúť na to, že podomový predajca, ktorý má preukaz alebo odev s logom VSE, prípadne RWE, je skutočne náš. Od zákazníkov, ktorí nás už požiadali o pomoc, vieme, že niektorí predajcovia sa uchýlili aj k tomu, že si nechajú vyrobiť dokumenty či identifikačné karty s naším logom. Zákazníkov zavádzajú aj nepravdivými informáciami o tom, že VSE končí svoju činnosť, alebo mení svoje obchodné meno, či mení akcionára, ktorým je medzinárodný koncern RWE,“ reagovala Katarína Šulíková, špecialistka komunikácie pre VSE.
„Podľa informácií od našich zákazníkov pomerne vysoký počet z nich má pocit, že pri uzatváraní zmluvy s niektorými alternatívnymi dodávateľmi dostali neúplné resp. zavádzajúce informácie. Dôkazom je skutočnosť, že v minulom roku sa rozhodlo obnoviť pôvodnú zmluvu na dodávku plynu s SPP už 10-tisíc zákazníkov,“ uviedol pre Rožňavský Korzár Michal Holeš, špecialista externej komunikácie pre SPP.
Holeš dodal, že je taktiež dôležité, aby sa odberateľ okrem samotnej cenovej ponuky informoval aj o spoplatnených službách súvisiacich s obsluhou zákazníka, ktorých cena môže v niektorých prípadoch prevyšovať aj dosiahnutú úsporu, či sankciách a iných povinnostiach vyplývajúcich zo zmluvy.
Zastrašovanie od konkurencie
Redakcia o reakciu požiadala aj spoločnosť Slovakia Energy, ktorá je sesterskou spoločnosťou českej Bohemia Energy.
Václav Klain, mediálny špecialista Bohemia Energy reagoval, že ich podomový predaj je organizovaný a riadený tak, aby nedochádzalo k nekalým praktikám zo strany obchodných zástupcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer