Medzi nimi sa nachádzajú aj zapožičané vyznamenania Rožňavčana.
ROŽŇAVA. Galéria Baníckeho múzea v Rožňave predstavila ďalšiu zaujímavú výstavu. Tentoraz v jej priestoroch ukazujú rôzne medaily a vyznamenania z dôb minulých, ale i súčasnosti.
Rádové vyznamenania
Vladimír Považan spolu s Ivanom Chudým zo Slovenskej faleristickej spoločnosti 3. marca otvorili výstavu s názvom Faleristika pre všetkých.
Hosťom predstavili pomocnú historickú vedu, ktorá sa venuje predovšetkým radovým vyznamenaniam.
V období prvej Československej republiky vzniklo vyznamenanie Rad Bieleho leva, v Česku ho udeľujú ešte dodnes.
„Po skončení monarchie sme tu mali prvú Československú republiku, a tá mala tiež svoje vyznamenania. Existovalo ich menej, pretože Československá republika mala rezervovanejší postoj k vyznamenaniam. Nakoniec pod tlakom legionárov, ktorí v prvej svetovej vojne bojovali, i prvá Československá republika vydala niekoľko vyznamenaní. Nebolo ich však veľa. Väčšinou mali súvis s vojenskými príležitosťami z prvej svetovej vojny i bitiek v južnej časti Slovenska,“ hovorí Považan.
Tradíciu zachovali
Na Slovensku podľa Považana zo starých vyznamenaní už žiadne nefigurujú. Po rozpade Československa počas druhej sv. vojny malo Slovensko vlastné vyznamenania.
Po tom, ako po skončení vojny znovu vzniklo Československo, vznikli aj spoločné vyznamenania.
„Čiastočne sme sa vrátili k tej tradícii ako pred vojnou. Vznikli vyznamenania podobné tým z prvej republiky ako kríž, Rad Bieleho leva za víťazstvo a ďalšie pre vojakov bojujúcich v druhej svetovej vojne,“ povedal Považan.
Hodnotné medaily
Výstavu autori rozdelili do niekoľkých celkov ako Rakúsko-Uhorsko, vyznamenania slovenských hasičov, vyznamenania z druhej sv. vojny i prvej Slovenskej republiky.
„Na výstave sa nachádzajú aj vyznamenania maďarské, a tiež z obdobia socializmu i tie dnešné,“ dodal Považan.
Na otázku, aké sú hodnotné, Považan jednoznačne odpovedať nevedel. Ich hodnota sa odvíja od rôznych aspektov, ako počet udelení alebo materiál. Dodal, že medzi tie najvzácnejšie patria vyznamenania s vyrytým venovaním.
„Za monarchie existovali záslužné kríže, ktoré razili zo zlata. Tie však nie sú zďaleka také vzácne, ako niektoré vyznamenania razené napríklad z bronzu, ktorých udelili veľmi málo.“
Otvorenia výstavy sa zúčastnil i Rožňavčan Ivan Bernáth, vojak z povolania, ktorého vyznamenania sa objavili na výstave. Ocenenia získal za účasť v niekoľkých zahraničných misiách na Cypre i v Afganistane.
„Vyznamenania vojakom udeľuje väčšinou náčelník štábu základne alebo ten, kto má na starosti koaličné jednotky. Dávajú ich za odslúženú dobu na danej operácii. Na to, aby podľa slovenských predpisov vznikol nárok na vyznamenanie, musí vojak odslúžiť v zahraničnej misii minimálne 30 dní. Väčšinou sa udeľuje posledné dva týždne po ukončení rotácie,“ priblížil Bernáth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer