Daň za nehnuteľnosť sa tento rok na mnohých miestach Slovenska nezmenila.
BRATISLAVA/ROŽŇAVA. Sadzby dane z nehnuteľností rástli v okresných mestách na Slovensku v roku 2016 oproti predchádzajúcemu roku len mierne.
Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) stúpli v priemere o 1,42 percenta.
Chudobné regióny platia vysoké dane
Najnižšie dane za dom s pozemkom sa platia na východe a severe Slovenska, nízke dane však majú napríklad aj Turčianske Teplice, Žarnovica, Bánovce nad Bebravou alebo Zlaté Moravce.
Naopak, jedny z najvyšších majú Zvolen, Myjava, Rožňava, Michalovce či Bardejov.
V Rožňave s treťou najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku majú napríklad vyššie dane ako v Nitre, Žiline alebo Pezinku.
„Je prekvapivé, že niektoré mestá v ekonomicky slabých regiónoch sa usilujú získať peniaze práve cez vysoké dane z nehnuteľností, keď by práve ich nízkou hladinou mali sociálne slabým obyvateľom uľahčiť život. Niektoré z týchto miest majú aj vysoké dane na komerčné nehnuteľnosti, čo brzdí ich ekonomický rozvoj,“ domnieva sa výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský.
Pri kúpe daň z nehnuteľností nezaváži
Na názor k súčasnému stavu dane z nehnuteľností v regióne redakcia oslovila niekoľko predstaviteľov realitných firiem priamo v Rožňave.
„Daň z nehnuteľností veľmi neovplyvňuje kúpu nehnuteľnosti. Stretol som sa s tým viac v podnikateľskej sfére. Ľudí viac zaťažujú dane z príjmu a daň z pridanej hodnoty,“ odpovedal Ján Ondrejčík z Hypo-Real-Invest v Rožňave.
„Z mojej skúsenosti som sa nestretával s tým, že by to ovplyvňovalo kúpu. Viac ľudia riešia energetickú náročnosť. Tá daň z nehnuteľností pre bežného človeka nie je až taká vysoká. V Rožňave sa najviac predávajú byty, a pri troj až štvorizbovom byte to predstavuje okolo 20 eur,“ hovorí Ľuboš Kemény z Inter Reality Rožňava.
Andrej Ružík z IT Reality v Rožňave taktiež hovorí, že pri rozhodovaní kúpy daň za nehnuteľnosť veľmi nerozhoduje.
Ružík pokračuje, že podnikatelia spomínanú daň pociťujú pri jej platení, kedy spolu s ostatnými položkami prehodnocujú výdaje.
„Určite by mala byť tá daň nižšia, hlavne kvôli nízkej kúpyschopnosti v regióne. Je to taký paradox. U nás, kde je väčšia chudoba, sú niektoré veci oveľa drahšie ako napríklad na západe Slovenska,“ dodal Ružík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer