ROŽŇAVA. Plesy i zábavy sú neodmysliteľnou súčasťou tradičných fašiangov.
Pre rožňavských študentov si Banícke múzeum v Rožňave prichystalo prekvapenie. S pomocou múzea si vyrábali karnevalové masky.
Lúčenie so zimou
Tento rok sa fašiangové obdobie ukončilo 9. februára o polnoci. Je to zároveň ten čas, kedy vyvrcholia všetky fašiangové zábavy.
Ukončenie fašiangov v Galérii Baníckeho múzea zavŕšila skupina stredoškolákov Strednej odbornej školy technickej v Rožňave z odboru grafický dizajn digitálnych médií, ktorí si vyrobili fašiangové masky podľa návrhov z ich vlastnej hlavy.
„Počas výroby masiek sme sa so študentmi oboznámili s fašiangovými zvykmi na Gemeri a v iných slovenských regiónoch. Poukázali sme aj na ďalšie miesta v strednej Európe, kde tieto zvyky dodnes žijú a výroba masiek je neoddeliteľnou súčasťou starodávneho lúčenia sa so zimou,“ priblížila Gabriela Badin z Baníckeho múzea v Rožňave.
Ľudové i prírodné motívy
Niektorí zo študentov sa pri výrobe masiek nechali inšpirovať predlohami skutočných masiek z Benátok, ktoré majú svoje korene v starorímskych slávnostiach karnevalového typu.
Medzi maskami nechýbali ani tie tradičné ľudové v zvieracích motívoch ako koza, kôň či medveď. Znázorňovať majú život, energiu, mužskú silu a patria medzi neodmysliteľnú súčasť dedinských fašiangových obchôdzok.
„Študenti, inšpirovaní touto tradíciou, si u nás vyrobené masky vymaľovali, niektorí si ich aj nasadili. Bolo to podnetné stretnutie s výbornou atmosférou, ktorého výsledkom sú vydarené práce,“ zhodnotila Badin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer