Načierno firmy zamestnávajú ľudí i v Rožňavskom okrese.
KOŠICE, ROŽŇAVA. Pokuty za nelegálne zamestnané osoby sa udeľovali i v okrese Rožňava.
Zamestnávatelia z regiónu, ktorí sa chceli vyhnúť daňovej i odvodovej záťaži, zaplatili inšpektorátu desiatky tisíc eur.
Za uplynulý rok Inšpektorát práce v Košiciach odhalil 601 nelegálne zamestnaných osôb v kraji. V okres Rožňava to bolo 43 nelegálne zamestnaných osôb.
„V roku 2015 Inšpektorát práce Košice právoplatne uložil pokuty za nelegálne zamestnávanie v celkovej sume 564 500 eur, z toho v okrese Rožňava v sume 80–tisíc eur,“ informovala Slavěna Vorobelová, riaditeľka kancelárie GR a kontroly Národného inšpektorát práce (NIP).
K nelegálnemu zamestnávaniu má dochádzať najčastejšie v odvetviach stavebníctva, veľkoobchodu, v ubytovacích a stravovacích službách. Z hľadiska veľkosti firiem ide najčastejšie o podniky s jedným až deviatimi zamestnancami.
Chcú sa vyhnúť odvodom
Vorobelová vysvetľuje, že mnohých zamestnávateľov motivuje vziať do práce ľudí bez pracovného pomeru hlavne možnosť vyhnúť sa daniam a odvodom.
Ďalším prípadom sú zamestnávatelia, ktorí si nie sú plne vedomí zákona, alebo nepoznajú presné zákonné ustanovenia týkajúce sa nelegálneho zamestnávania.
Na otázku, či sa na čiernu prácu vyžívajú ľudia zo sociálne znevýhodneného alebo slabšieho prostredia, Vorobelová z NIP konkrétne odpovedať nevedela.
„Orgány inšpekcie práce nezhromažďujú informácie o sociálnom statuse kontrolovaných osôb a taktiež ani nemajú prístup k databáze úradov práce o osobách, ktorým je poskytovaná pomoc v hmotnej núdzi,“ reagovala Vorobeľová.
Prácou načierno riskujú
V prípade, ak sa človek dostane do situácie, kedy mu niekto ponúka nelegálne zamestnanie, odporúča Vorobeľová kontaktovať príslušný inšpektorát práce na preverenie situácie. Pokuta totiž hrozí i osobe, ktorá vstúpi do nelegálneho pracovného pomeru.
„Zamestnanec musí mať pred výkonom práce podpísanú pracovnú zmluvu, prípadne dohodu a musí byť prihlásený v registri Sociálnej poisťovne. Zároveň nelegálne pracujúcemu môže byť za priestupok uložená pokuta až do výšky 331 eur.“
Zamestnávatelia, ktorí využívajú nelegálnych pracujúcich, riskujú pokutu od 2000 do 200–tisíc eur. Pri zamestnávaní dvoch a viac osôb je prvá hranica pokuty stanovená od 5000 eur.
„Inšpektoráty práce taktiež poskytujú bezplatné poradenstvo v rozsahu základných odborných informácií a rád o spôsoboch, ako najúčinnejšie dodržiavať predpisy, ktoré upravujú zákaz nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania,“ dodala Vorobeľová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer