V seriáli o jaskyniach Gemera predstaví hlbší a širší pohľad na problematiku jaskyniarstva a uchovávania ich kultúrneho dedičstva skúsený jaskyniar Jaroslav Stankovič.
GEMER. Písať o jaskyniach znamená písať o jaskyniaroch. Niektorí si myslia, že keďže jaskyne sú štátny majetok, tak treba povedať: „úradníci“. Tak by to ale nefungovalo.
Bez jaskyniarov by sa totiž naše poznatky o jaskyniach zastavili niekde na úrovni spred 200 rokov. A hoci príroda na Slovensku vytvorila tisíce jaskýň, štát by prakticky nemal čo v krasovom podzemí vlastniť.
Nový postup
Ak chcem písať o Novej brzotínskej jaskyni (Gyepű), musím písať o Viliamovi Rozložníkovi. Bol to jednoznačný líder amatérskeho jaskyniarstva v Slovenskom krase v 50. rokoch minulého storočia.
Nielen že vymyslel nový postup, ako objaviť jaskyňu zdola cez vyvieračku, ale so spolupracovníkmi tento postup aj úspešne aplikoval objavom Gombaseckej jaskyne (1951) a Novej brzotínskej jaskyne (1954).
A bol by určite objavil aj tretiu, Krásnohorskú jaskyňu, keby ho nebola v roku 1959 zastrelila bláznivá turistka pri Gombaseckej jaskyni.
Tento majster prežitia, ktorý dokázal prežiť aj to, čo neprežil takmer nik: anabázu 2. maďarskej armády na Východnom fronte, musel nielen banálne zahynúť, ale aj upadnúť do zabudnutia.
Náročný objav
Vilo bol pedant. Nekopal hlava-nehlava ako iní, ale najskôr preskúmal prírodné podmienky okolia vyvieračky, zistil geologickú situáciu a potom navrhol pracovný postup.
Pri vyvieračke Gyepű bola situácia iná ako pri Čiernej vyvieračke, kde sa do jaskyne dostali po znížení vody o štyri metre. Tu voda vyvierala spod 20 metrov mocnej vrstvy svahovej sutiny. Vyzeralo to beznádejne.
Keď prišli k vyvieračke v decembri 1953, mrzlo ako na Sibíri. Na vrchu sutiny pri kontakte s pevnou skalou uvideli stĺp pary.
Nelenili a pustili sa rovno do roboty. Bolo síce mínus 30 stupňov Celzia, ale oni aj tak mali so sebou potrebné náradie. Do 22. 3. 1954 sa prekopali v hĺbke 10 metrov do prvej siene novej jaskyne.
Vyzerá, že to bol jednoduchý objav: pokopkáme zo 3 mesiace a máme novú veľkú jaskyňu. Nebol! Bol to v skutočnosti výnimočný výkon, ktorý tu rozložníkovci predviedli.
Profesionáli ako Majko, Majdan-Hraško a ostatní, ktorí im mali pomôcť, robili naopak všetko možné, aby sa im to nepodarilo.
Rozložník napriek tomu, že bol malého vzrastu, neuveriteľne vytŕčal z davu profesionálne i ľudsky a ľudskú zlobu a závisť priamo priťahoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer