Do tajomstiev ukrytých v bylinkách zasvätí návštevníkov Galérie Baníckeho múzea v Rožňave výstava o liečivých rastlinách.
ROŽŇAVA. Galéria Baníckeho múzea v Rožňave má vo svojich priestoroch výnimočnú expozíciu s ešte výnimočnejším hosťom, Evou Sitášovou.
Botanička z Východoslovenského múzea a autorka výstavy Od babičky na boľačky predstavila hosťom históriu i tajomstvá ukryté v liečivých rastlinách.
Najradšej si ich nazbiera sama
Vo štvrtok 21. januára otvorili vo výstavných priestoroch Galérie Baníckeho múzea výstavu na tému liečivých rastlín. Tá návštevníkov zoznámi s najznámejšími jarnými, letnými i jesennými bylinkami.
Okrem dobrých rád, ako s bylinkami pracovať, mohli hostia niektoré rastliny ako levanduľu, bazu, lipu či šalviu priamo aj ochutnať. O ich účinkoch návštevníkov oboznamovali Gabriela a Attila Csapó z rožňavskej čajovne.
„Výstava sa takisto dotýka problematiky jedovatých liečivých rastlín a veľkoplošného pestovania liečivých rastlín,“ povedala autorka Eva Sitášová.
Botanička z Košíc prezradila, že bylinky k čajom si chodieva zbierať sama. Medzi jej obľúbené patrí napríklad mätovo-medovkový čaj. V zimnom počasí človeka dobre zahreje zázvorový čaj, ktorý je dnes bežne dostať.
„Teraz na zimu sú veľmi dobré lipové, bazové, alebo vôbec všetky bylinkové čaje,“ hovorí Sitášová.
Kvalitný bylinkový čaj sa dá podľa botaničky zohnať i v lekárni, kde je prísny dohľad nad čajovou zmesou.
„Ja si ale myslím, že je vždy lepší pocit uspokojenia, keď si človek tie bylinky sám nazbiera, nasuší, uloží do pláteného vrecúška a potom si z toho urobí čaj,“ dodala Sitášová.
Pŕhľavu ocení málokto
Čo sa týka liečivých rastlín v Gemeri, opisuje región ako krasové územie, kde rastú všetky teplomilné liečivé rastliny, počnúc materinou dúškou.
Botanička pripomína, že pŕhľava patrí medzi veľmi dôležité liečivé rastliny, napriek tomu, že mnoho ľudí má k nej odstup. Práve ona patrí medzi jarné kráľovné liečivých rastlín spolu s medvedím cesnakom.
„Keď sa pŕhľava dotkne našej ruky, tak sa zlomí háčik a vytečie malé množstvo kyseliny kremičitej, a to nás páli. Na druhej strane, pŕhľava je na jar jedna z tých najideálnejších rastlín na prečistenie. Nielen na čaj, môžeme ju použiť ako jedlo. Vieme si z nej urobiť prívarok, pripraviť si ju podobne ako špenát, alebo dať do šalátov.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer