Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Rožňavčania našli recept na zónu súpera

Po minulotýždňovom víťazstve nad Michalovcami si v sobotu basketbalisti poradili s UVLF Košice 64:61.

Márna snaha. V závere zápasu sa Košičania snažili o obrat, no domáci im už bodovať nedovolili.Márna snaha. V závere zápasu sa Košičania snažili o obrat, no domáci im už bodovať nedovolili. (Zdroj: Peter Podolinský)

Basketbalistom ŠPD Rožňava sa do nového roka podarilo vstúpiť správnou nohou. Po minulotýždňovom víťazstve nad Michalovcami si v sobotu poradili s UVLF Košice 64:61.

ROŽŇAVA. Odvetné stretnutie 2. ligy Východ malo podobný priebeh ako to v úvode sezóny. Ani jedno z mužstiev si nedokázalo vytvoriť výraznejší náskok. V tretej štvrtine síce v jednej chvíli domáci odskočili na osem bodov 48:40, ale štvrtina sa skončila 51:48.

Dal sa tak očakávať dramatický záver. Hostia do poslednej štvrtiny vyrukovali so zónovou obranou, čo na pár minút vzalo domácim vietor z plachiet.

Postupne však prišli na to, ako sa s touto obranou vysporiadať a darilo sa im to. Domácim v tomto zápase chýbal zranený strelec Lichvár, no nahradil ho B. Nagy. Ten však musel dve minúty pred koncom za stavu 60:59 pre päť faulov povinne striedať.

Následne vyšlo vniknutie rozohrávačovi Beshirovi. Dal kôš s faulom a následný trestný hod premenil. Bolo 63:59, no Korbel znížil na 63:61. Hostia to skúšali cez fauly. Halko síce zo štyroch trestných hodov premenil len jeden, no hostia už zvrátiť prehru napriek snahe nedokázali.

Vyrovnaný priebeh

„Celý zápas bol vyrovnaný. Každý chvíľku ťahal pílku. V závere potom mali pevnejšie nervy, viac rozvahy a bojovnosti domáci, čo rozhodlo,“ povedal kapitán UVLF Košice Matúš Dorov.

Pred poslednou štvrtinou bol stav 51:48. Hostia v poslednej štvrtine stavili na zónovú obranu.

„Bola to veľmi podstatná vec a spočiatku nám fantasticky vychádzala,“ povedal Dorov.

„Žiaľ, potom domáci našli recept na jej prekonanie a dali nám pár ľahkých košov. Je to dosť ubíjajúce, ak 20 sekúnd výborne bránite a potom dostanete kôš. Pre výsledok bolo asi najdôležitejšie to, že domáci našli recept na našu zónovú obranu.“

Domácim k víťazstvu pomohlo aj to, že v po prestávke boli disciplinovanejší a nesnažili sa rozprávať s rozhodcami.

„V šatni sme sa dohodli, že sa sústredíme na hru,“ povedal Marián Halko, hrajúci tréner ŠPD Rožňava.

K dramatickosti záveru prispel trochou aj on. Zo štyroch trestných hodov dal len jeden.

„Na tréningu dám aj 15 za sebou, teraz dva nešli. Asi to bola tréma, veľa očí v hľadisku,“ povedal s úsmevom Halko.

„Stačilo dať dva a už mal zápas pokojný záver. Keď súper postavil zónu, chvíľu nám trvalo, kým sme zistili, ako funguje a vedeli na ňu reagovať. No po pár minútach sme už vedeli, čo treba urobiť. Rozhodlo to, že sme prišli na to, ako prekabátiť ich obranu.“

Rožňava získala už ôsme víťazstvo v sezóne a v aktuálnej tabuľke sú v prvej štvorke. Vrátili tiež súperovi prehru z úvodu súťaže.

„Verím, že to nakopne chalanov,“ povedal Halko.

Pre zranenie nehral Lichvár, na ktorého body sa mužstvo často spoliehalo. „Ak nešlo jemu, nešlo celému mužstvu. Teraz zistili, aspoň dúfam, že to ide aj bez neho.“

Najbližšie dva víkendy majú basketbalisti ŠPD voľno.