V zozname UNESCO sú aj jaskyne, ktoré sa iným prívlastkom ako „nešťastné“ označiť nedajú. Najväčšie nešťastie sa stalo Malej Žomboji.
GEMER. Priepasť sa nachádza na severe Silickej planiny neďaleko modrej turistickej značky. Známa je od roku 1925, keď do nej ako prví zostúpili vojaci rožňavskej posádky. Očakávali, že priepasť bude poriadne hlboká, lebo nebolo počuť dopadnúť kameň.
Logicky usúdili, že bude problém sa dorozumieť. Tento problém vyriešili po vojensky: signály si budú dávať výstrelmi z pištole. Odvážneho nešťastníka spúšťali pomocou vrátku, výstrel mal znamenať, aby ho vytiahli.
Prestrelka medzi podzemím a povrchom nič nevyriešila, lebo nebolo nič počuť.
Na dno oči nedovidia
Malá Žomboj je úplne kolmá a hlboká 142 metrov. Iba v polovici je menšia horizontálna odbočka. Stále je to najhlbší vertikálny stupeň v krasovom podzemí Slovenska.
Keď sa rožňavskí jaskyniari v roku 1969 začali spúšťať do jej otvoru, čakalo ich tu nepríjemné prekvapenie.
Steny priepasti boli posypané neznámou chemikáliou, ktorú rozvírili a vdýchli, čo vyvolávalo pálčivú bolesť.
Nasadili si ochranné okuliare a na tvár si uviazali šatky a tak sa im podarilo dosiahnuť dno priepasti. Za posledných päť rokov pred nimi nikto v priepasti nebol, takže v tomto období došlo k jej znečisteniu.
Niekto sa jednoducho zbavil zakázaných poľnohospodárskych jedov.
Podobný obraz v priepasti bol aj v roku 1973, keď som prvýkrát na jej dno zostúpil aj ja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer