Dvere ubytovne pre bezdomovcov v Rožňave sa otvorili koncom novembra uplynulého roka a v prevádzke bude zariadenie podľa počasia až do marca, alebo apríla. Využíva ho však málo ľudí.
ROŽŇAVA . Ľudia bez domova nachádzajúci sa v Rožňave môžu počas zimného obdobia využívať núdzovú ubytovňu, ktorú poskytuje mesto.
Prevádzkovatelia však kladú na hostí i určité nároky. Tým najzákladnejším pravidlom je prísť triezvy.
Vyžadujú symbolický poplatok
Núdzové ubytovanie sa nachádza v priestoroch Komunitného centra na Krátkej ulici v Rožňave. Réžia ubytovne spadá pod rozpočet mesta, z ktorého je na ročný chod ubytovne vyčlenených 6-tisíc eur.
Samotné ubytovanie je poskytované zadarmo, za sprchy a použitie práčky v stredisku sa platí 40 centov.
Službukonajúci ubytovne František Landori vysvetľuje, že poplatok neslúži na pokrytie nákladov, ale aby si to ich hostia vážili.
„Na poplatok sa nesťažujú. Ťažko si ale niekedy vedia peniaze zohnať, pretože niektorí nie sú ani zaevidovaní na úrade práce,“ hovorí Landori.
Zmena je pre nich náročná
Nocľaháreň využíva pravidelne osem až desať bezdomovcov, čo predstavuje približne jednu tretinu z celkového počtu ľudí žijúcich v uliciach Rožňavy.
Uchádzači o prenocovanie musia prísť triezvi, splniť musia i hygienické požiadavky. Landori hovorí, že bezdomovci o teplú posteľ záujem aj majú, problémom je alkohol, ktorý v ubytovni netolerujú.
Ojedinelými nie sú situácie, keď ich kvôli opitosti nemôžu prijať.
„Väčšina z nich ostáva v zime niekde vonku, možno aj 20 až 25 ľudí. Vieme o niektorých, ktorí doslova v tejto zime vonku i stanujú. Možno sa im nepáčia podmienky, ktoré u nás musia dodržať a tak riskujú svoj život,“ hovorí Landori.
„Pred dvomi rokmi sme aj u nás mali úrmtie na zamrznutie. To sú presne tí ľudia, ktorí si nevedia odpustiť alkohol.“
František Landori osudy týchto ľudí, i vďaka svojej osemročnej praxi terénneho pracovníka v Rožňave, veľmi dobre pozná.
Zo svojej skúsenosti hovorí, že najväčším kameňom úrazu pri zmene ich životného smerovania je ich závislosť od alkoholu.
„Ťažko už s nimi pracovať a priviesť ich na inú cestu. Snažíme sa im pomôcť, ale oni si už zvykli na ten spôsob života a niektorí sa ani nechcú zmeniť,“ povedal Landori.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer