V seriáli o jaskyniach Gemera predstaví hlbší a širší pohľad na problematiku jaskyniarstva a uchovávania ich kultúrneho dedičstva skúsený jaskyniar Jaroslav Stankovič.
GEMER. Malé krajiny ako Slovensko majú vždy veľké ambície, často nad svoje pomery. Túžia sa stať aspoň malou – veľkou krajinou.
To by sa nám mohlo podariť, ak by sme napríklad vlastnými prostriedkami bez cudzej bratskej pomoci dokázali vyslať na obežnú dráhu Zeme vlastnú umelú družicu.
Jeden takýto (možno aj úspešný) pokus urobili rožňavskí jaskyniari v roku 1987 pri prieskume Jaskyne v ponore Jašteričieho jazera (JvpJj).
Do jaskyne si trúfne len málokto
JvpJj je samovražedná jaskyňa. Nie že by sa sama chcela „zasamovraždiť“, ale navádza jaskyniarov na rôzne samovražedné pokusy.
Sám som tam niekoľko takých pokusov absolvoval a pre niektorých už len to, že sa odvážili do nej vstúpiť, bol samovražedný pokus.
Je to najťažšia jaskyňa pre suchých (skôr polosuchých) jaskyniarov v Slovenskom krase. Jaskyňa sa neuveriteľne kľukatí nielen v horizontálnej, ale aj vertikálnej rovine. Všade je potrebné niečo preliezať alebo podliezať.
Vode sa takmer nikde nedá vyhnúť. Chodby sú totiž väčšinou nízke a stropy často jaskyniarov natlačia priamo do vody.
Úplne najhoršie sú stúpajúce úzke slizké plazivky, do ktorých je potrebné sa natlačiť hrubou silou. Najhoršia, príznačne nazvaná „Kámasutra“, bola schopná vysať z nebohého jaskyniara aj posledné sily.
Náš priateľ Julo, geológ, geofyzik vyhlásil, keď sa po objavnej ceste jaskyňou z posledných síl vyteperil von: „Kým neurobíme druhý vchod, viac ma do tejto odpornej diery nedostanete!“ A myslel to vážne.
Túžili urobiť druhý vchod
Šancu na realizáciu takéhoto zámeru nám dával priestorný dóm – Veľká priepasť, do ktorého po kilometri jaskyňa zboku vyústila. Keby sme tu urobili nový vchod, ďalší prieskum jaskyne by mohol pokračovať. Ak sa nám to nepodarí, dáme ešte niekoľko samovražedných pokusov a prieskum tu nutne musí skončiť.
Julo všetko detailne premyslel. Najskôr bolo potrebné zistiť, kde sa tento dóm pod povrchom presne nachádza.
Preto sme zorganizovali „hon na líšku“. Samozrejme sme nenaháňali líšku po jaskyni. Veď sme sa tam ledva plazili.
Využili sme vysielačky z tejto rádioamatérskej hry, aby sme našli približne miesto, kde sa priepasť pod povrchom nachádza.
Urobili sme ešte geofyzikálne merania, aby sme polohu spresnili. Výsledky boli nejednoznačné, čo sa dalo vysvetliť tým, že strop dómu je príliš hlboko.
Zmocnilo sa nás zúfalstvo. Toľko úsilia, čo sme v okolí Jašteričieho jazera vyvinuli, aby sme sa dostali do rozsiahleho jaskynného systému pod severnou kryhou Silickej planiny a teraz, keď tam už konečne smerujeme, vyjde všetko nazmar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer