V Múzeu Betliar si v úvode decembra pre návštevníkov pripravili unikátnu výstavu zbierkových predmetov, ktoré doteraz verejnosť nemala možnosť nikdy vidieť.
BETLIAR. V sobotu otvorili výstava pod názvom Čo ukrýva kaštieľ. Betliarsky kaštieľ je jediným na Slovensku, ktorý sa po druhej svetovej vojne zachoval so svojím pôvodným zariadením, vďaka čomu jeho zákutia dodnes vydávajú tie najneuveriteľnejšie poklady.
Kurátori múzea sa tak prostredníctvom štyroch tém rozhodli odprezentovať takzvané nálezy z posledného obdobia.
Z povál, spoza zamknutých dverí či z tajných zásuviek sekretárov sa do vitrín dostávajú predmety, ktoré hovoria o histórii, prepychu a osudoch jednej z najvýznamnejších aristokratických rodín Európy.
„Predmety, ktoré sa nachádzajú v našom kaštieli, majú všetky rovnaký osud a síce sú rovnocennou mozaikou veľkého príbehu dejín kaštieľa a jeho niekdajších pánov. Ich status v rámci múzejnej legislatívy je rozdielny. Zámerom výstavy je tak poukázať na náročnosť a zložitosť postupov práce kurátorov, ktorí sa o tieto predmety starajú,“ uvádza Judita Krajčiová, pracovníčka Múzea Betliar.
K výstave sú pripravené aj zaujímavé sprievodné programy, ktoré doplnia obraz nielen o minulosti kaštieľa, ale poukážu aj na význam mravčej a často neviditeľnej práce historikov, teoretikov umenia a muzeológov.
Predstavili štyri rôzne témy
Výstavu zloženú z nájdených predmetov vedenie múzea rozdelilo do štyroch tematických celkov.
Návštevníkom tak ukážu zimné športy, poľovníctvo, taliansku vetvu rodiny Andrássyovcov a potulky Emanuela Andrássyho v Ázii.
V prvej časti sú vystavené fotografie, ktoré sa zachovali a zobrazujú Andrássyovcov pri zimných športoch. Budú tam vystavené lyže z rôznych období, snežnice či veľké sane.
„Sú to predmety ktoré ešte neboli nikdy vystavované,“ prezradila Krajčiová.
Druhá oblasť venovaná domácemu poľovníctvu návštevníkom ukáže rôzne trofeje ako srnčie parôžky, ale aj svišťa či líščiu kožušinu. Vystavený je i kabát, ktorý pravdepodobne patril Gejzovi Andrássymu.
„Tretia časť výstavy bude venovaná talianskym Andrássyovcom. O talianskej vetve rodu sa veľa nehovorilo a spomína sa ešte v Andrássyovských spisoch,“ uvádza Krajčiová
Posledná téma je venovaná ázijským cestám Andrássyovcov. Tam sú unikátom maľby od maďarského umelca Károlya Steria.
„Niektoré jeho diela sú v kaštieli, ale novovystavené diela sú tie, ktoré sa našli na povale a zobrazujú poľovačky Emanuela Andrássyho vo východnej Indii,“ priblížika Krajčiová.
Jarmok pred kaštieľom. Hostí prilákali aj remeselníckymi stánkami a občerstvením. Foto: Patrik Struk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer