Napriek tomu, že región Gemera je posiaty veľkými i malými, známymi i neznámymi jaskynnými útvarmi, o neopakovateľné zážitky nikdy nie je núdza. Dokazuje to aj Krásnohorská jaskyňa ukrývajúca poklady európskeho významu.
KRÁSNOHORSKÁ DLHÁ LÚKA. Približne jeden kilometer od obce Krásnohorská Dlhá Lúka sa nachádza skromný vstup do jaskyne.
Známa hlavne medzi odbornou verejnosťou je Krásnohorská jaskyňa ešte stále menej poznanou lokalitou v regióne i na Slovensku.
Mnohí možno ani netušia, aké bohatstvo v sebe ukrýva.
Patrí medzi unikáty
Históriu i súčasnoť života Krásnohorskej jaskyne približuje skúsený jaskyniar a speleológ Jaroslav Stankovič.
Výverovú jaskyňu objavili rožňavskí jaskyniari 18. júla 1964. Ako spomína Stankovič, jaskyniari museli najprv vykopať odvodňovací rigol, aby sa vôbec dostali dovnútra.
Tam následne bojovali v úzkej objavnej chodbe. V dvoch etapách im to trvalo takmer tri roky, kým sa im nakoniec podarilo cez úžiny prebojovať.
„Niekoľkokrát zvažovali, že už to zabalia, pretože to bolo naozaj veľmi náročné. Nakoniec to chvalabohu nevzdali a prebojovali sa cez úžiny. Zaujímavé je, že ešte aj zo vzdialenosti asi 100 metrov všetko, čo odťažili, museli to transporotovať na povrch. Na pomoc si skonštruovali lanovku, ktorú možno dnes vidieť v Baníckom múzeu,” rozhovoril sa Stankovič.
V útrobách jaskyne prví objavitelia našli i jedno z najväčších jazier na území Slovenského krasu, obrovské siene a gigantický kvapeľ. V čase jeho objavenia jeho veľkosť nemala vo svete obdoby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer