Návštevníci sa ho po krátkej prezentácii pýtali na nevšedný život Nepálčanov
ROŽŇAVA. V piatok 30. októbra sa v popoludňajších hodinách otvorila výstava v Dome tradičnej kultúry Gemera situovaná do prostredia ďalekej krajiny Nepálu.
Autor Ľubomír Činčura sprostredkoval v prezentácii svoje zážitky z krajiny ticha, hôr a bohov. Pokúsil sa tak návštevníkom preniesť ducha krajiny a jej obyvateľov prostredníctvom vlastných autentických postrehov, zážitkov a impresií.
Pracovníčka Gemerského osvetového strediska (GOS) predstavila autora Ľuboša Činčuru ako všestranne zameraného človeka, ktorý má stale čo povedať a robí to nesmierne pútavým spôsobom.
Z vyštudovaného jadrového fyzika z Lučenca sa stal nadšený cestovateľ a neprofesionálny fotograf, ktorý je obdivovateľom všetkých druhov umenia.
„Fotografovaniu sa venujem nesmierne intenzívne, musel som si doplniť jednak vzdelanie v tejto oblasti, ale aj nejakú techniku, pochodiť a pofotiť mnoho zaujímavého, poučiť sa z nepodarkov... Táto výstava je zostavená z mojich prvých, ranných fotografií. Dúfam, že návštevníkom prinesie priestor a dôvod na príjemný zážitok,” uvádza Činčura.
Spoznávanie nových krajín ho láka
Cestovateľ Činčura na stretnutí s Rožňavčanmi popísal tri tváre tajomnej krajiny, a to džungľa, stredohorie a najvyššie vrchy.
Do Nepálu ho zaviedla hlavne túžba nájsť nové miesta na fotografovanie. Po prvej návšteve si destináciu i ľudí obľúbil a vrátil sa tam ešte niekoľkokrát. Na piatkovom stretntí opísal svoju prvú návštevu vzdialenej krajiny.
„Všetci sú veriaci, hinduisti alebo budhisti a žijú vo vzájomnej harmónii,” opisuje Činčura.
Prvé dojmy z ubytovania v nepálskej dedinke boli trošku šokujúce, no čoskoro si skomné podmienky obľúbil. Ich jedálniček počas návštevy tvorila výhradne ryža a šošovica, výnimočne aj vajcia.
Ako spomína Činčura, Nepálčanom zloženie takejto stravy úplne postačuje a nevedia si ho vynachváliť.
„Návšteva Nepálu ma poznačila, prehodnotil som tam rebríček hodnôt,” hovorí pán Ľuboš.
„Každý z nás za život navštívi niekoľko krajín. Niekto viac, iný menej. Ja osobne cestovanie beriem ako súčasť vzdelania, nechodím na miesta, kde je príliš mnoho ľudí, ani kde je duchovné prázdno. Jednoznačne najpozitívnejšie na mňa zapôsobilo niekoľko návštev Himalájí, ich čistota, prostota a krása. Prešli sme po spadnutej lavíne, mali sme to šťastie spoznať Annapurnu a Dhaulágirí z ich prívetivejšej stránky, ale tiež aj zažiť náznaky ich hnevu,” dodal vášnivý cestovateľ Činčura.
Domáci obyvatelia. Fotografie života v Nepále
Rázovitá krajina. Nepál objektívom Činčuru. Foto k článku: Patrik Struk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer