V budove historického kaštieľa v Brzotíne, kde sídli Správa Národného parku Slovenský kras, predstavili ochranári prírody svoju činnosť a prácu žiakom z regiónu.
BRZOTÍN. V utorok 27. októbra otvorila Správa Národného parku Slovenského krasu v Brzotíne svoje brány zvedavým študentom.
Okrem teoretickej prednášky mohli vidieť aj praktickú ukážku starostlivosti a odchytu operencov.
Pracovníci národného parku predstavili deťom ich hlavnú činnosť a aktivity, ktoré vykonávajú počas roka, aby zabezpečili poriadok a zachovanie vzácnej prírody Slovenského krasu.
Environmentálna pracovníčka Andrea Balážová priblížila, čo všetko žiakom tento rok ukázali.
„Deťom predstavujeme Správu národného parku. Na úvod máme prezentáciu o Slovenskom krase a potom máme pre deti pripravené zaujímavé aktivity ako určovanie rastlín, škodcov, drevín, hniezd a minerálov,“ uviedla Balážová.
Podľa slov riaditeľa Správy Národného parku Slovenský kras Jána Kilíka tento rok ich navštívili žiaci škôl z Brzotína, Plešivca, Základnej školy na Zakarpatskej v Rožňave a tiež študenti rožňavského gymnázia.
„Robíme to pravidelne každý rok v jesennom období. Počas roka chodíme my do škôl a raz za rok to urobíme opačne,“ hovorí Kilík.
Operencom môžeme pomáhať, poradia si aj sami
Činnosť zoológa, odborného pracovníka na správe NP Slovenský kras predstavil žiakom Milan Olekšák.
Keďže najčastejšie chránené druhy živočíchov, ktoré sú blízke všeobecnej verejnosti, sú väčšinou operence, v utorok sa venovali hlavne ukážke jednoduchého prieskumu vtákov.
„Ukázali sme prieskum vtákov, či už vizuálny, akustický alebo špeciálnou metódou odchytu vtákov do nárazových sietí spolu s označovaním a zberom základných informácií o tých druhoch. Samozrejme, je to spojené aj s výkladom o operencoch, ktoré môže verejnosť vidieť v okolí svojich obydlí. Najčastejšie ide o intravilánové druhy, ako sú sýkorky či brhlíky,“ uviedol Olekšák.
Ako hovorí zoológ Olekšák, veľká časť laickej verejnosti sa snaží mestským vtákom pomôcť, napríklad v zimnom období prikrmovaním.
Olekšák vysvetľuje, že prikrmovať ich počas zimy nie je nutné z hľadiska prežitia týchto vtákov, ale je to činnosť, ktorá neublíži, pokiaľ sa robí správne a dodržiavajú sa základné pravidlá.
„Veľmi často laická verejnosť urobí tú chybu, že ich prikrmuje zvyškami ľudskej potravy. Najprijateľnejšia pre vtáky je ich prirodzená potrava alebo rôzne druhy semiačok. Najčastejšie dostupným a univerzálnym krmivom je pre nich slnečnicové semeno,“ vysvetľuje Olekšák.
Kŕmiť operence pečivom zoológ vôbec neodporúča.
„Sú to kysnuté výrobky, ktoré môžu niektorým druhom aj ublížiť,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer