Od začiatku septembra platí pre kultúrno–osvetové strediská na Slovensku novelizovaný zákon o osvetových strediskách. Zmeny v legislatíve však viac kvality priniesť nemajú.
ROŽŇAVA. Kultúrno-osvetová činnosť sa od 1. septembra 2015 riadi novými pravidlami.
Prináša ich nový zákon o kultúrno-osvetovej činnosti, ktorý nahrádza jeho doterajší legislatívny predpis a zavádza evidenciu kultúrno-osvetovej činnosti na krajskej a celoslovenskej úrovni.
Cieľ má byť mapovanie takých zariadení, ako sú hvezdárne a planetáriá, jednotlivci a kolektívy z oblasti záujmovej umeleckej činnosti a neprofesionálnej umeleckej tvorby, ktoré aktívne participujú na rozvoji miestnej a regionálnej kultúry.
Len ďalšie kozmetické úpravy
K zavedeniu nového zákona o kultúrno-osvetovej činnosti sa vyjadrila aj Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska (GOS) v Rožňave.
Vysvetľuje, že odborná osvetárska obec už dávno volala po novom Zákone o osvetovej činnosti, keďže pôvodný pochádzal z roku 1959 a následne bol novelizovaný až v roku 2000.
Podľa jej slov veľká väčšina z oblasti kultúrno-osvetovej činnosti považovala novelizáciu z roku 2000 iba za kozmetické úpravy.
Riaditeľka GOS sa zúčastnila mnohých pracovných stretnutí a konferencií k danej téme na úrovni Národného osvetového centra, Ministerstva kultúry SR (MK SR) a Košického samosprávneho kraja (KSK), kde sa snažili zrozumiteľne pomenovať problémy, s ktorými dlhé roky zápasia regionálne osvetové zariadenia.
„Vláda SR ešte v apríli 2009 prijala návrh stratégie rozvoja osvetovej činnosti, ktorej zámer bol navrhnúť komplexné riešenie problematiky osvetovej činnosti a zabezpečiť jej udržateľnosť a jej ďalší pozitívny rozvoj. K vypracovaniu nového zákona sa pristúpilo až po piatich rokoch,“ hovorí Novotná.
Novotná prezradila, že počas tvorby zákona sa pokúšala priniesť návrhy na zmenu, ktoré by nezabetónovali aktuálny stav postavenia a činnosti regionálnych osvetových stredísk, ale aby bolo jasné, kto a v akom rozsahu má plniť štátnu kultúrnu politiku v danej oblasti.
Zo strany Novotnej bola aj snaha o deklarovanie kultúrno-osvetového pôsobenia ako súboru činností vykonávaných vo verejnom záujme, aby sa neopomenul význam kreatívnej ekonomiky či kultúrneho turizmu.
„Išlo mi hlavne o to, aby sa jasne zadefinovali úlohy regionálnych osvetových zariadení v oblasti nehmotného kultúrneho dedičstva. Okrem toho, že moje návrhy nenašli dostatočnú podporu, dočasná pracovná skupina neprerokovala všetky ustanovenia pripravovaného zákona a ani o nich nehlasovala,“ konštatovala Novotná.
Z osvetových stredísk sa stanú štatisti
Novotná komentuje, že sa prepásla šanca pripraviť dobrý a zrozumiteľný zákon hodný 21. storočia.
Osobne nový zákon považuje len za ďalší kozmetický zákrok tých dvoch predchádzajúcich, ktorý kultúrno-osvetové zariadenia zabetónuje ako štatistické jednotky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer