Viaceré dobrovoľné hasičské zbory (DHZ) v okrese Rožňava si tento rok prilepšili o vynovenú zásahovú techniku. Ministerstvo vnútra postupne obnovuje staré vozidlá DHZ na celom Slovensku.
STRATENÁ. Za uplynulý týždeň boli odovzdané nové a zrekonštruované vozidlá DHZ v obciach Plešivec, Betliar, Gemerská Poloma a Stratená. Odovzdať kľúče od vynovených zásahových vozidiel prišiel minister vnútra Robert Kaliňák (Smer– SD).
V nedeľu 4. septembra boli prvozásahové vozidlá odovzdané DHZ v obciach Betliar, Gemerská Poloma a Stratená.
Starostka obce Stratená Erika Oravcová (Smer-SD) si nové zásahové vozidlo pochvaľuje a je presvedčená, že nápomocné bude aj okolitým obciam.
„Ja to vnímam ako veľký prínos nielen pre obec, ale aj pre celú dolinu, pretože naša technika je zastaraná a my sme tu obce Dedinky, Mlynky, Stratená, takpovediac, od ruky. Kým tu prídu profesionálni hasiči, trvá to dlhý čas, preto sme žiadali o nové hasičské vozidlo,“ vysvetlila Oravcová.
Mnohé obce dostali zmodernizovanú staršiu techniku
Detaily modernizácie DHZ priblížil minister vnútra Robert Kaliňák. V rámci obnovy a podpory DHZ na Slovensku ministerstvo vnútra odovzdáva týmto zborom tri typy vozidiel, Iveco Daily a dva typy zrekonštruovaných vozidiel Tatra.
V tejto kombinácii sa snažia obnoviť dokopy 1200 dobrovoľných zborov.
Ako uviedol minister vnútra, okrem nových vozidiel obce častokrát žiadajú hlavne rekonštrukcie vozidiel Tatra 148 a Tatra 815.
„Sú to vozidlá jednoduché na opravu a do budúcna tak nebudú mať ďalšie náklady. Kompletne sme ich zrenovovali generálkou s dvojročnou zárukou, ako pri novom aute,“ priblížil Kaliňák.
Minister vnútra prezradil, že na novú a zmodernizovanú techniku si prídu aj obce Slavošovce, Štítnik, Dobšiná, Vyšná Slaná a Vlachovo.
Vzťahy medzi hasičmi sa mali zlepšiť
Minister vnútra reagoval aj na otázku vzťahov medzi DHZ a profesionálnymi hasičmi. Je presvedčený, že obe zložky majú svoj prínos a môžu sa navzájom dopĺňať.
Isté nezhody medzi hasičmi mali vznikať pri zásahoch dobrovoľných hasičov, ktorí v niektorých prípadoch suplovali prácu profesionálov.
„V minulosti to bol medziľudsky problém, ale postupne sa to za štyri roky zlepšilo. Ukázalo sa to ako veľmi funkčný model na veľkej povodni na Dunaji pri Komárne. Už teraz začínajú chápať profesionáli, že oni sú veľmi dobre nastúpení na dopravné nehody, primárnu záchranu života, ale pri masových povodniach či požiaroch potrebujeme veľkú ľudskú silu a to nám vlastne garantuje viac ako 35–tisíc perfektne vycvičených dobrovoľných hasičov,“ komentoval Kaliňák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer