Rožňava hostila poľský Nowy Sacz

Trénerka. Monika Repaszká išla svojim zverenkám príkladom.
Trénerka. Monika Repaszká išla svojim zverenkám príkladom. (Autor: Peter Podolinský)
Peter Podolinský|29. sep 2015 o 00:00

V zápase proti početne silnejším súperkám držali krok len v prvej štvrtine.

V úvodnom kole privítali rožňavské hráčky súperky z Poľska. Nakoniec prehrali v pomere 51:103.

ROŽŇAVA. Už pred zápasom bolo jasné, že domáce hráčky to nebudú mať jednoduché. Pre zranenie nemohla nastúpiť Pistikidis, tak sa snažila spoluhráčky podporiť aspoň z lavičky.

Pre pracovné povinnosti chýbala aj Skupeňová. Hrajúca trénerka M. Repaszká tak mala k dispozícii sedem hráčok.

V priebehu zápasu sa navyše zranila Černajová. Poľský Nowy Sacz prišiel s jedenástimi hráčkami.

Domácim hráčkam sa darilo držať krok so súperkami len v prvej štvrtine, ktorá skončila 18:20. V ďalších už narastalo skóre v prospech hostiek až na konečný výsledok 51:103.

Zo štatistiky: Rožňava – Nowy Sacz 51:105 (18:20, 26:45, 36:74) Body za Rožňavu Repaszká 16, Krajcová 12, Ducková 10, Baštáková 8, Henriczyová 4 (Beshirová 1, Černajová 0).

Karpatská liga žien

Karpatská liga žien je nová súťaž. Hrajú v nej družstvá, ktoré v minulých sezónach účinkovali v 2. lige žien Východ.

„Súťaž Karpatská liga žien vznikla viac menej na základe záujmu klubov registrovaných v Basketbalovom združení Košického a Prešovského kraja, ktoré prejavili záujem poriadať súťaž podľa svojich predstáv, organizačných i ekonomických,“ začal koordinátor Karpatskej ligy žien Ladislav Janošov a pokračoval: „V minulej sezóne sme si podobný model vyskúšali v nadnárodnej súťaži Vihorlatská liga, v ktorej štartovali miešané družstvá zložené z juniorov i kadetov.“

Jej účastníkmi boli Przemysl (Poľsko), Bardejov, 1.BK D Michalovce, Esprit Košice a Užhorod (Ukrajina).

Pri zrode súťaže pomohli aj skúsenosti z organizovania Turnaja štyroch krajín v Michalovciach (V4).

„Mali sme tu účastníkov u chlapcov aj maďarský Eger, u dievčat českú Ostravu. Na základe týchto skúseností sa kluby na zasadnutí BZKK a BZPK rozhodli, že zorganizujú spoločnú nadnárodnú súťaž žien v našom regióne. Ide o autonómnu amatérsku otvorenú súťaž žien, kde však môžu štartovať aj mladšie hráčky,“ vysvetlil Janošov.

V súťaži budú hrať družstvá Bardejov, CBK Košice, Union Košice, Tydam Košice, Eilat Prešov, poľské družstvá Tarnawa a Nowy Sacz, Stará Ľubovňa a Rožňava.

„Hrať sa bude dvojkolovo doma a vonku po jednom zápase. Družstvá budú mať možnosť zapojiť do zápasov hráčky, ktoré hrávajú v oficiálnych zápasoch menej, sú po zranení, alebo nové hráčky ktoré môžu naberať zápasové skúsenosti,“ priblížil Janošov.

V súťaži sú aj dve poľské družstvá, ako sa zrodila spolupráca s nimi.

„Už vyše jedenásťkrát sme usporiadali turnaje V4, kde sme sa stretávali s klubmi a funkcionármi aj na poľskej strane a ktoré majú obdobné problémy ako naše zainteresované kluby. Napríklad už len to, že aj pre tieto kluby je dosť ďaleko do Varšavy... Dohodli sme sa, že vyskúšame aspoň počas jednej sezóny ako by fungovala spoločná nadnárodná súťaž, kde organizačné, ale aj ekonomické podmienky si určia kluby samé tak, aby im vyhovovali čo najviac,“ uviedol Janošov.

Kým v západnej časti sa nadnárodná liga s rakúskymi celkami hrá pod hlavičkou SBA, v Karpatskej lige zvolili organizátori iný model. Čo ich k tomu viedlo?

„Niektoré naše kluby, ktoré budú hrať Karpatskú ligu, mali pocit, že už v predchádzajúcich sezónach boli odsunuté trocha nabok. Spoločná súťaž s rakúskymi celkami bola zorganizovaná pod hlavičkou SBA s tým, že si máme poradiť sami... Chcem ale jednoznačne povedať, že nejde o žiadny truc podnik, ale o organizovanie súťaže tak, ako chcú kluby, ako im to vyhovuje a hlavne za minimálnych nákladov,“ uzavrel Janošov.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Rožňava hostila poľský Nowy Sacz