Okres Rožňava s vyše 20–percentnou nezamestnanosťou patrí medzi regióny, ktorých sa to týka najviac.
ROŽŇAVA. Obce a mestá v okresoch s vysokou mierou nezamestnanosti budú môcť získať od štátu o 10 percent vyššiu dotáciu na obstaranie nájomných bytov pre sociálne slabších.
Zmena je súčasťou pozmeňujúceho návrhu poslanca Maroša Kondróta (Smer) k novele zákona o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní, ktorý v úvode septembra odobril parlamentný hospodársky výbor.
Plánovanú zmenu budú schvaľovať v parlametne o niekoľko týždňov.
Opatrenie je jedným z viacerých krokov vlády, ktoré prijala v auguste v rámci návrhu Zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov.
„Navrhované možné zvýšenie dotácie súvisí s podporou rozvoja v najmenej rozvinutých okresoch, v ktorých je dlhodobo vykazovaná vyššia miera nezamestnanosti,“ priblížil Kondrót.
Mestá a obce mohli žiadať i doteraz
Samosprávy dnes môžu dostať nenávratný príspevok od ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja na 30 až 75 percent obstarávacích nákladov pri kúpe alebo výstavbe nájomných bytov a na zvyšok sumy si môžu vziať úver od Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) s úrokovou sadzbou 1 percento.
Vlani takto získali viac ako 91 miliónov eur, ktorými sa podporilo obstaranie 2007 nájomných bytov. Celkovo od roku 2000 išli dotácie na kúpu alebo výstavbu vyše 37–tisíc takýchto bytov.
V zaostalejších regiónoch väčšia podpora
Po novom by sa mal v oblastiach s vysokou mierou nezamestnanosti zmeniť pomer dotácie a zvýhodneného úveru o 10 percent v prospech nenávratného príspevku.
Výška dotácie na obstaranie nájomných bytov v okresoch ako Rožňava, Revúca či Rimavská Sobota by sa tak mala pohybovať od 40 do 85 percent nákladov v závislosti od typu nehnuteľnosti.
„Možnosť poskytnutia dotácie pri bytoch bežného štandardu až do výšky 50 percent a pri bytoch nižšieho štandardu až do výšky 85 percent z oprávnených nákladov vytvára pre samosprávy v najmenej rozvinutých okresoch možnosť stanoviť dostupnejšie nájomné,“ zdôvodnil hovorca rezortu Martin Kóňa.
Hovorca Kóňa dodal, že o výške zdrojového krytia na dotácie sa bude rokovať v rámci prípravy rozpočtu na roky 2016 až 2018.
Obce a mestá v najmenej rozvinutých okresoch budú mať zároveň nárok na získanie úveru zo ŠFRB s nulovou úrokovou sadzbou. V tomto duchu by sa mala podľa Kóňu upraviť vykonávacia vyhláška k zákonu o štátnom fonde.
Vedenie mesta situáciu sleduje
Ako informovala Erika Mihaliková, prednostka Mestského úradu v Rožňave, mesto v súlade so schválenými strategickými dokumentmi mesta, ktorými sú akčný plán rozvoja mesta Rožňava, komunitný plán sociálnych služieb mesta Rožňava a lokálna stratégia komplexného prístupu marginalizovaných rómskych komunít v meste Rožňava, sleduje výzvy na získanie externých finančných zdrojov na napĺňanie priorít, cieľov a zámerov obsiahnutých v týchto dokumentoch.
„Jedným z cieľov v týchto dokumentoch je aj výstavba bytov nižšieho štandardu, najmä pre mladé a sociálne odkázané rodiny, resp. bývania pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a rodiny. V prípade, že bude možnosť získania externých finančných zdrojov na obstaranie resp. výstavbu bytov pre cieľovú skupinu, mesto určite zváži podmienky, možnosti spolufinancovania a zapojenie sa do projektu so zreteľom na potreby obyvateľov mesta,“ tlmočila zámer mesta Mihaliková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer