Sociálna poisťovňa začala od jesene seniorom vyplácať minimálne dôchodky. Zvýšiť sa majú aj starobné a invalidné dôchodky vyplácané po dovŕšení dôchodkového veku.
ROŽŇAVA. Národná rada Slovenskej republiky 16. júna 2015 schválila novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa od 1. júla 2015 zavádza minimálny dôchodok.
Účelom minimálneho dôchodku má byť zabezpečenie dôchodkového príjmu na takej úrovni, aby poistenec nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.
O priznanie minimálneho dôchodku nie je potrebné žiadať, o nároku na zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok rozhodne Sociálna poisťovňa.
Zavedenie minimálneho dôchodku sa má týkať približne 75-tisíc dôchodcov v rámci Slovenska. Za 30 rokov kvalifikovaného obdobia bude minimálny dôchodok tvoriť 269,50 eura mesačne, čo predstavuje 1,36-násobku sumy životného minima.
Niektoré dôchodky sa navýšia
Sociálna poisťovňa zvýši aj starobné dôchodky a invalidné dôchodky vyplácané po dovŕšení dôchodkového veku, ak sa takéto dôchodky vyplácali 1. júla 2015.
O zvýšení týchto dôchodkov rozhodne Sociálna poisťovňa bez žiadosti do 60 dní po preukázaní rozhodujúcich skutočností.
Tie bude Sociálna poisťovňa zisťovať prostredníctvom písomných výziev, ktoré mali byť doručené do konca augusta 2015 tým dôchodcom, ktorí by na základe údajov evidovaných Sociálnou poisťovňou mohli spĺňať zákonom stanovené podmienky nároku na minimálny dôchodok.
Ak vás neoslovili, môžete ich požiadať
Poberatelia dôchodku, ktorým nebola výzva doručená a sú presvedčení, že majú nárok na minimálny dôchodok, môžu oň požiadať.
Urobiť tak môžu vyplnením a zaslaním elektronickej verzie výzvy, ktorá je umiestnená na webovom sídle Sociálnej poisťovne.
Po jej zaslaní Sociálnej poisťovni sa o priznaní minimálneho dôchodku rozhodne do 60 dní.
Zistili sme
Poberateľ minimálneho dôchodku musí spĺňať:
získať najmenej 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia,
výška dôchodkových príjmov je nižšia ako výška minimálneho dôchodku a
požiadal o priznanie všetkých dôchodkov, na ktoré by mohol mať nárok (napríklad poberateľka starobného dôchodku – vdova musí požiadať aj o priznanie vdovského dôchodku).
Do celkového dôchodkového príjmu sa zahŕňa:
starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok,
vdovský dôchodok alebo vdovecký dôchodok,
výsluhový dôchodok,
invalidný výsluhový dôchodok,
vdovský výsluhový dôchodok alebo vdovecký výsluhový dôchodok,
čiastočný invalidný dôchodok alebo invalidný dôchodok podľa zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov,
vdovský dôchodok alebo vdovecký dôchodok a sirotský dôchodok z II. piliera,
dôchodok z cudziny, ak je obdobný niektorému z vyššie uvedených dôchodkov.
Pri invalidnom dôchodku sa do celkového dôchodkového príjmu zahŕňa aj starobný dôchodok a predčasný starobný dôchodok z II. piliera.
pas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer