Prepojenie škôl s firmami, kde sa žiaci začnú pripravovať na povolanie podľa konkrétnych potrieb a požiadaviek zamestnávateľa, má zabezpečiť nový systém duálneho vzdelávania. Štartuje na stredných odborných školách od septembra. Žiakov tak čaká praktické vyučovanie v podniku, pričom teoretické vedomosti im poskytne škola. Riaditelia stredných odborných škôl (SOŠ) vnímajú možnosti uplatnenia duálneho vzdelávania v Rožňavskom okrese skôr skepticky.
ROŽŇAVA. Podľa údajov ministerstva školstva k 14. augustu bolo na Slovensku do systému zapojených 97 zamestnávateľov a 278 žiakov.
„Ukazuje sa, že to, pred čím varovali zamestnávatelia, že firmy sa nebudú zapájať do duálu, ak sa nezvýšia finančné motivácie, sa nenaplnilo. Firmy majú záujem zapájať sa do duálu aj pri tých nastaveniach, ktoré sme presadzovali my spoločne s ministerstvom financií,“ uviedol pre TASR minister školstva Juraj Draxler.
Ako dodal, podľa signálov z terénu sa zapájajú predovšetkým nemecké a rakúske firmy.
„Ale sú to firmy s rôznym majetkovým pozadím, takže je to pomerne pestré. Zároveň je to vyrovnané z hľadiska toho, že sú tam aj veľké aj malé firmy. Takže opäť sa nenaplnilo to, čo niektorí tvrdili, že sa nebudú chcieť do systému zapájať malé firmy,“ dodal šéf rezortu školstva.
Žiaci by si mohli počas štúdia privyrobiť
Stredoškoláci si v rámci duálneho systému budú môcť aj zarobiť. Žiakovi, ktorý sa bude pripravovať na povolanie v nedostatkových študijných alebo učebných odboroch, bude štát poskytovať mesačne v období školského vyučovania motivačné štipendium. Jeho výška bude záležať od študijných výsledkov.
Ak žiak dosiahne priemer známok do 1,8 vrátane, dostane 58,77 eura. Študenti s priemerom horším ako 1,8 a do 2,4 si prilepšia o 40,69 eura a s priemerom horším ako 2,4 a do 3,0 dostanú 22,61 eura. U zamestnávateľov môžu žiaci dostať napríklad aj podnikové štipendium.
Spôsob by školy v Rožňave privítali
Názory predstaviteľov stredných škôl v Rožňave sa zhodujú v nedostatku firiem, ktoré by sa do duálneho vzdelávania zapojili.
„Nejdeme do duálneho vzdelávania a ani nemáme šancu. My na škole máme len súvislú prax na konci 3. a 4. ročníka, čo predstavuje 60 hodín praxe u zamestnávateľa. Nie sú na to podmienky, aby to bolo splnené,“ dodáva Viktor Baláž, riaditeľ Obchodnej akadémie v Rožňave.
Nezapojí sa ani SOŠ obchodu a služieb, ako uvádza riaditeľ Zoltán Mitro, v Rožňave na to nie sú možnosti.
„Nie sme proti duálnemu vzdelávaniu, ale zatiaľ nemáme na to možnosti, zákon povoľuje ďalej pokračovať v klasickej forme vzdelávania a my pokračujeme po starom,“ uviedol Zoltán Mitro.
Svoj postoj opisuje aj riaditeľka SOŠ Hviezdoslavova 5 Diana Košťálová. Ako najväčší problém vníma nedostatok firiem v regióne, ktoré by mohli žiakov prijať.
„My by sme síce chceli duálne vzdelávanie, žiaľbohu tu v Rožňave ani na okolí nie sú firmy, ktoré sa do duálneho vzdelávania chcú zapojiť. Funguje to tak, že tá iniciatíva musí prísť od firiem. Hoci máme veľmi dobrú spoluprácu s firmami CVT Metal, Euris, Agrotrade, kde študenti praxujú, ale nevoláme to duálne vzdelávanie, pretože tam chýbajú potrebné hodiny praxe. Naši študenti si počas štúdia u zamestnávateľa odpraxujú približne 1 740 hodín. My sa snažíme poskytovať potrebnú prax žiakom tak, že ich od 3. ročníka púšťame pracovať do firiem a zatiaľ je to pre nás naozaj prínos,“ komentovala Košťálová.
Zdravotníckej školy v Rožňave sa zmeny takmer nedotknú, praxovanie v zdravotníckych zariadeniach je u nich bežné.
„Nás sa tento zákon v podstate netýka, nepoužívame názov duálne vzdelávanie, ale zdravotné školy vykonávajú prax neustále v nemocnici alebo v domove dôchodcov. Počet odpraxovaných hodín záleží od jednotlivých ročníkov,“ povedal Ľuboš Lipták, riaditeľ Strednej zdravotníckej školy v Rožňave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer