Región Gemera je známy mnohými unikátmi. Medzi tie menej známe patria aj čerešňové sady v dedinke Brdárka. Niekoľko tisíc stromov čerešní v odľahlej Brdárke púta pozornosť odborníkov. Počas leta navštívili čerešňové sady aj známi českí ovocinári.
BRDÁRKA. Nenápadná maličká obec v Rožňavskom okrese ukrýva ozajstný poklad. Tisíce stromov čerešní tento rok prilákali znalcov ovocných stromov z Česka.
Koncom júna v sprievode občianskeho združenia GenoFond, Bruna Jakubca a Zuzany Ištvánovej, navštívili sady v Brdárke známi českí pomológovia Stanislav Boček a Zdena Koberová.
Počas dvoch dní rozpoznali, ochutnali a s pomocou kníh určili 133 stromov, z celkového množstva asi tri až štyritisíc čerešní v Brdárke.
O čerešňové sady sa v Brdárke sa v rámci svojich činností zaujíma občianske združenie Alter Nativa, ktoré v súčasnosti spolupracuje aj na ďalších výskumoch s Výskumným ústavom rastlinnej výroby - Génovou bankou SR z Piešťan a občianskym združením GenoFond.
Domáci s čerešnami v minulosti obchodovali
Korene čerešňového ovocinárstva v Brdárke siahajú približne do 18. storočia.
Prvá zmienka, týkajúca sa priamo čerešní, je z roku 1796, keď bol založený v neďalekej Jelšave Spojený čerešnícky spolok. Ten bol vôbec prvým organizovaným registrovaným spolkom združujúcich ovocinárov na území Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer