Patrik Milata sa síce od žiackych čias venuje futbalu, v ostatnom čase však nasmeroval svoj záujem skôr na prekážkové behy typu Spartan Race, no rád zabehne aj nejaké cestné behy.
ROŽŇAVA. K pretekom Spartan Race sa P. Milata dostal vďaka kamarátom, ktorí ich už absolvovali. „Zaujali ma hlavne rôznorodosťou. Sú to preteky, kde potrebujete dostatočnú kondíciu, ale pri zdolávaní prekážok aj fyzickú zdatnosť, šikovnosť, určité zručnosti,“ začal Patrik Milata.
Zatiaľ svoje ostatné preteky Spartan Race odbehol P. Milata prvý augustový deň v poľskej Krynici.
„Je to krásne lyžiarskej mestečko. Preteky boli úrovne Super, na trati dlhej pätnásť kilometrov bolo viac ako dvadsať prekážok. Trať bola technicky veľmi náročná, čakali nás výstupy na najvyššie kopce, zbehy z nich, behy v lese, po úzkych chodníkoch, ale aj vyše dvoch kilometrov v potoku po šmykľavých kameňoch. Z vyše 1100 pretekárov som obsadil 14. miesto, ako tím Extreme Obstacle Runners sme opäť vyhrali. S vyše 40–minútovým náskokom,“ pochválil sa aktuálnymi výsledkami Milata.
Najlepšie obstál v Gdyni
Vráťme sa však trochu dozadu. Svojich prvých pretekov sa zúčastnil ešte v roku 2013.
„Konali sa vo Vechci. Ďalší rok som bol tiež iba na jedných pretekoch vo Valči. Aktívne sa tomu venujem od tohto roku. Od januára mám za sebou šesť pretekov, ktoré boli v Poľsku, Česku, Maďarsku a doma na Slovensku. Svoje najväčšie úspechy som dosiahol vďaka tímu Extreme Obstacle Runners, ktorého som členom. Tento rok máme za sebou tímové prvenstvá z Varšavy, Hungaroringu, Gdynie, Nitry a druhé miesto z Litovelu. Moje najlepšie umiestnenie je 7. miesto v Gdyni,“ zhrnul Milata.
Má nabitý program
V tomto roku pretekal aj na prvom zimnom Spartan Race na svete v Jasnej. Nabitý program má však aj v druhej polovici roka.
„Čakajú ma ešte preteky v Tatranskej Lomnici, v Rakúsku v Tirolsku „alpské preteky“, Kouty v Čechách a Eplény v Maďarsku,“ vymenoval Milata.
Ujsť si však nenechal ani úvodný ročník Behu v raji v Dobšinskej ľadovej jaskyni, dvadsiatku na Jahodnej pri Košiciach, či Tvrďáka v Košiciach. Na Donovalskom horskom polmaratóne získal pekné tretie miesto.
Spartan Race má viacero úrovní, ktoré sa odlišujú dĺžkou i počtom prekážok.
„V strednej Európe sa môžeme stretnúť s pretekmi troch typov. Sprint to je 5+ km/ 15+ prekážok, Super má 13+ km/ 21+ prekážok a Beast to je 20+ km/ 26+ prekážok,“ vysvetlil Milata.
Skúša iné typy športu
„Všetky preteky sú svojou lokalitou jedinečné, pripravenými prekážkami náročné. Najťažšie bývajú horské preteky, kde vďaka vysokým prevýšeniam človek musí vydať zo seba maximum, aby vôbec dobehol do cieľa. Rád by som sa vrátil do Valčianskej doliny, kde minulý rok sme zažili zatiaľ najťažšie preteky. Tam sme boli nútení bojovať z posledných síl a práve takéto preteky a skúsenosti nás posúvajú ďalej, motivujú pokračovať a napredovať,“ uviedol Milata.
Aj keď sa objavuje v zostave MFK Rožňava, futbal už nie je takou prioritou ako kedysi.
„Futbal u mňa vždy ostane na špeciálnom mieste, ale momentálne som sa tak rozhodol, že potrebujem si vyskúšať iné typy športu, získať nové skúsenosti. Zažiť okamihy, ktoré futbal neponúka. Prednosť dostanú tieto preteky, ale ak si nájdem čas, tak samozrejme aj futbalu sa budem naďalej venovať,“ uzavrel Milata.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer