Podujatie museli kvôli zlému počasiu posunúť o jeden deň na 25. júna. Pozrieť sa na vatru a zaspievať si prišlo veľa Dobšinčanov, pripomenúť si tak mali staré slovanské tradície.
DOBŠINÁ. Pod starým lyžiarskym vlekom v Dobšinej sa vo štvrtok 25. júna uskutočnil prvý ročník Pálenia Jánskej vatry. Cieľom podujatia malo byť oživenie tradícií pálenia ohňov k oslavám sviatku Jána.
Podľa kresťanských tradícií si tak zaspomínali na svätca Jána Krstiteľa, tradičná slovanská kultúra vtedy oslavovala letný slnovrat.
Posvätný oheň po prvýkrát v meste
Akcia vznikla na podnet primátora mesta Jána Slováka (nez.), ktorý sa sám hlási k slovanským zvykom a zvyklostiam. Je to teda prvá akcia v Dobšinej, kde ide o tradičné pálenie jánskeho ohňa.
Podobné akcie s pálením ohňa či vatry sa Dobšinej konali už v minulosti, ale išlo o ohne na počesť Slovenského národného povstania.
Ako informoval Juraj Karika, nadšenec histórie a dobšinský novinár, história zvyku pálenia jánskej vatry siaha hlboko do stredoveku.
Hlavnú úlohu vtedy zohrávala katolícka cirkev, kde Ján Krstiteľ je predstaviteľom kresťanstva.
„Doktrína cirkvi bola v tom, že Ján Krstiteľ je ako posledný, kto môže človeku pomôcť v ťažkých chvíľach. Tento deň bol v cirkevných tradíciách venovaný jemu,“ hovorí Karika.
Jánske ohne sú opradené legendami
Pohanské tradície naďalej žili v národe, mnohí si ich uchovali hlavne ústnym podaním a tak sa dochovali aj mnohé povery, ktoré sa viažu k tomuto dňu sviatku.
Počas letného slnovratu nastáva najdlhší deň a najkratšia noc.
V minulosti sa verilo, že bylinky nazbierané počas jánskej noci majú magický účinok a dokážu vyliečiť mnohé choroby.
„Samotný jánsky oheň mal symbolizovať očistu v tom, že všetko zlé malo zhorieť v ohni. Preto kedysi aj mládenci a devy preskakovali tento oheň, aby sa očistili od všetkého negatívneho. Taktiež, oheň sa zakladal aj na počesť samotného slnovratu a príchodu leta,“ dodal Juraj Karika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer