V obci Štítnik neďaleko Rožňavy sa s následkami ničivej víchrice ešte z roku 2013 vyrovnali kreatívnym spôsobom. Zo zničených stromov na miestnom cintoríne pomocou šikovných rúk rezbára vytvorili súsošie anjelov s krížom.
ŠTÍTNIK. Obec Štítnik ešte aj dva roky po veternej kalamite odstraňovala jej následky. Víchrica, ktorá sa prehnala Štítnikom v roku 2013, výrazne spustošila miestny cintorín.
Okrem polámaných stromov boli poškodené mnohé pomníky a hroby. Obec musela vynaložiť nemalé finančné prostriedky na odpílenie popadaných stromov a opravu napáchaných škôd.
Rodina z obce však prišla s originálnym nápadom, ako premeniť poškodené stromy na umelecké dielo. V úvode roka tak oslovili zručného drevára z Betliara.
S nápadom prišli obyvatelia obce
Zničeným stromom znovu vdýchol život šikovný drevár a rezbár Rudolf Pažitka z obce Betliar.
Ako sám prezradil, s ideou vytvoriť drevené sochy z pahýľov stromov ho oslovila rodina miestneho poslanca Jána Galla z obce Štítnik.
Poslanci obecného úradu spoločne rozhodli z troch návrhov prezentovaných Rudolfom Pažitkom. Nakoniec zvíťazil návrh dvoch anjelov a kríža.
„Rodina Gallová zo Štítnika navrhla, že by bolo dobré tieto dva kmene stromov vyrezať a urobiť z nich dielo. Obec následne oslovila pána Pažitku, ktorý pripravil zopár návrhov a potom sme spolu s poslancami vybrali tento návrh,“ dodal starosta Štítnika Ladislav Belányi (KDH).
Práce na diele boli hotové v priebehu troch týždňov
Vyrezávanie oboch anjelov spolu s ostatnými úpravami trvalo Pažitkovi dokopy tri týždne. Podľa slov samotného rezbára, najnáročnejšou úlohou bolo vyrezávanie sôch z pahýľov smrekov počas silných horúčav, ktoré realizoval priamo na cintoríne.
Pomník po ničivej víchrici v podobe anjelov a kríža by mal na miestnom cintoríne v Štítniku vydržať niekoľko desiatok rokov. Bude si však vyžadovať starostlivosť a občasné nátery približne každých päť rokov.
Drevení anjeli stále žijú
Podľa vyjadrenia rezbára z Betliara smrekové drevo nie je najlepšie na rezbárske práce, napriek tomu sa mu jeho dielo vydarilo.
Živé pahýle zničených smrekov, z ktorých ešte stále tečie živica, tak svojou zručnosťou premenil na umelecké dielo.
„Tabuľa s vyrytým nápisom a spomienkou na víchricu je vyrobená z duba, ktorého drevo je oveľa vhodnejšie na rezbárstvo a má i dlhšiu životnosť,“ prezradil Pažitka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer