Vďaka spolupráci Baníckeho múzea v Rožňave a Generálneho konzulátu Maďarskej republiky v Košiciach sa pôvodná bannerová výstava o synagógach rozšírila o prvky spojené s mestom Rožňava.
ROŽŇAVA. V priestoroch Galérie Baníckeho múzea v utorok 9. júna otvorili unikátnu výstavu s názvom Synagógy strednej Európy v rokoch 1782 až 1944.
Na jej otvorení sa zúčastnili aj predsedovia Židovskej náboženskej obce z Košíc, Rimavskej Soboty, Prešova a honorárny konzul štátu Izrael.
Výstavu otvoril generálny konzul Maďarska v Košiciach Ádám Szesztay. List veľvyslanca Štátu Izrael na Slovensku J. E. Alexandra Ben-Zviho prečítal Peter Frajt, honorárny konzul Izraela v Košiciach.
Synagógu si pripomenuli na jej bývalom mieste
Otvoreniu výstavy 9. júna predchádzalo kladenie vencov pri pamätnom kameni na mieste bývalej synagógy.
Na úvodnom ceremoniáli sa k hosťom prihovoril Dušan Rybár, predseda Židovskej náboženskej obce z Rimavskej Soboty a primátor Rožňavy Pavol Burdiga (Most).
Ku slovu sa dostal aj rožňavský občan László Kardos, ktorý v krátkosti priblížil históriu rožňavskej synagógy.
Synagógu podporil finančne aj vtedajší panovník
Rožňavská synagóga mala svoju výnimočnosť hlavne v tom, že sa židia z neologickej a ortodoxnej časti dokázali poskladať a postarať o to, aby táto synagóga vznikla.
K zbierke mal prispieť i panovník František Jozef aj Dionýz Andrássy. Základný kameň synagógy uložili v roku 1892 a v roku 1893 už odhalili novú budovu za prítomnosti župana Lászlóa Hámosa.
Synagóga po 2. svetovej vojne začala chátrať a využívala sa aj na iné účely, ako sklady či stajne.
„Vtedajšia moc po roku 1948 sa rozhodla, že budovu zbúra a v tomto prípade zohrali hlavnú úlohu ideologické motívy. Komunistická moc sa rozhodla, že zbúra pomyselný symbol iného režimu. Zámienku použili takú, že potrebujú miesto pre autobusovú stanicu, ktorá tam bola len šesť rokov. Synagógu zbúrali v roku 1958,“ dodal Kardos.
Spolupráca sa im vyplatila
Výstavy sa zúčastnil aj generálny konzul Maďarska Ádám Szesztay. Keď maďarské ministerstvo zahraničných vecí organizovalo výstavu o architektúre synagóg v strednej Európe, rozhodli sa osloviť aj Rožňavu a spojiť ich výstavu s výstavou o historickej synagóge v Rožňave.
„Keď sme oslovili mesto Rožňava a Banícke múzeum v Rožňave, spolu s riaditeľom Baníckeho múzea sme vymysleli, že ak tu predstavíme širší kontext všeobecnej architektúry synagóg v strednej Európe, Banícke múzeum pridá k tomu výstavu o synagóge v Rožňave,“ poveda konzul Szesztay.
Artefakty. Pozostatky z rožňavskej synagógy. Foto: Ban. múzeum
Zničená synagóga. Synagógu v Rožňave zničili v roku 1958. Foto: László Kardos
Vernisáž. Po otvorení ľudia diskutovali. Foto: Patrik Struk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer