Dôvodov, prečo vstúpiť do konkrétneho zamestnania, je mnoho.
KOŠICE. Podľa čoho ste sa rozhodovali, čím chcete byť? Každý tretí človek na Slovensku hovorí, že sa pre svoju prácu rozhodol preto, že ho baví, alebo je jeho koníčkom. Aj vplyv rodičov alebo širšej rodiny na výber práce má svoje opodstatnenie. Dôvod Košický kraj Prešovský kraj
Vyšší podiel respondentov, pre ktorých je radosť z práce na prvom mieste, je medzi ľuďmi s vysokoškolským vzdelaním, tvorivými odbornými pracovníkmi, výkonnými odbornými pracovníkmi, úradníkmi a respondentmi žijúcimi v Nitrianskom a Košickom kraji.
Výraznú skupinu v rozhodovaní ovplyvnila rodina, konkrétnejšie rodičia. Tí určili smer strednej či vysokej školy, a podľa toho aj následné hľadanie si uplatnenia.
Stredoškoláci berú hocičo
Niektorí ľudia si však zameranie vyberali podľa toho, aby aspoň nejakú prácu mali.
V reprezentatívnom prieskume, ktorý pre spoločnosť Profesia pripravila agentúra Focus, to povedalo 15 percent respondentov z 1064 opýtaných.
Vyšší podiel ľudí rozhodujúcich sa na základe nedostatku pracovných príležitostí je medzi ľuďmi, ktorí skončili iba strednú školu, medzi nekvalifikovanými manuálnymi pracovníkmi a kvalifikovanými manuálnymi pracovníkmi.
Núdza o akúkoľvek prácu rozhodla o vstupe do zamestnania až každého piateho obyvateľa Košického kraja.
Ťažké začiatky
Administratívny pracovník Martin (31) z Košíc je síce len pár rokov po škole, no už teraz tvrdí, že prácu, ktorá by ho nebavila, by nevzal.
„Mňa baví veľa vecí a jedna z toho je aj moja práca. Keby som o ňu prišiel, určite by som nevzal niečo, o čom viem, že ma nudí a vstával by som do práce znechutený. Hľadal by som si niečo lepšie.“
Patrik (33) z michalovského okresu nastupoval do súčasnej práce preto, lebo má perspektívu do budúcnosti. Pracuje v IT oblasti.
„Zo začiatku sa mi práca nepáčila, až potom, keď som sa do toho dostal. Asi by ma viac zaujímali iné veci, chcel by som byť fotograf, ale dá sa aj toto. A hlavne je to smer, ktorým sa chcem uberať aj ďalej, keďže je po IT-čkároch veľký dopyt.“
Čo na to sociológ?
Nevhodná práca demotivuje
Juraj Madej, vedúci Katedry histórie a sociológie na VŠBM, vysvetľuje výsledky prieskumu.
„Práca by mala byť priestorom sebarealizácie človeka. Ak práca človeka nenapĺňa a dlhodobo sa v nej nemôže realizovať, nastáva problém, frustrácia. Človek stráca výkonnosť a motiváciu. Buď odíde sám, alebo ho prepustí vedenie, lebo je neproduktívny. Samozrejme, človek zoberie aj prácu, ktorú nemá rád, lebo z niečoho musí žiť, ale bude to mať dopady na jeho psychiku, kvalitu práce a vzťahy, či už v rodine, alebo aj na pracovisku.“
„Človek je ovplyvňovaný vždy nejakými autoritami a prvými autoritami v živote sú rodičia. Ak im dôverujeme a sú pre nás vzorom, preberáme od nich aj pohľady na život a na prácu. Či už vedome, alebo podvedome.“
Podľa čoho si vyberajú prácu (v %)
Radosť z práce 31 28
Núdza o prácu 19 15
Rodičia, rodina 17 18
Vyštudovaný odbor 15 6
Financie 7 12
Blízkosť práce 6 6
ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári