Do priestorov Gemerskej knižnice v Rožňave zavítala známa slovenská osobnosť, prozaik, dramatik, diplomat a politik, Jozef Banáš. Na besede sa mohli hostia pýtať autora na zaujímavosti a otázky nielen k jeho novej knihe Velestúr. Prezradil, že stať sa spisovateľom bol jeho veľký sen, ten si teraz plní s radosťou.
ROŽŇAVA. Známy autor prijal pozvanie na besedu do Rožňavy už štvrtýkrát. Na besede sa predstavil aj rodák z Dobšinej, Alan Dolog, poradca k novej knihe Jozefa Banáša, ktorého od detstva zaujímala história, záhadné, neobjavené a tajomné udalosti, objekty a predmety.
Hlavným hrdinom nového románu je muž, ktorý žije naplno a stále si čosi dokazuje. Uviazne v sebaklame, povrchnosti a objavuje svoje „ja“, hľadá správnu cestu. Veľkou oporou mu je jeho žena.
Do Rožňavy sa vracia rád
Celá beseda sa venovala hlavne najnovšiemu románu spisovateľa Banáša, ale ako sám prezradil, jeho besedy sa nesú skôr v duchu otázok a odpovedí, kedy majú ľudia možnosť opýtať sa čokoľvek.
„Do Rožňavy chodievam veľmi rád a relatívne často, som tu už štvrtýkrát. Je tu skvelé, vzdelané a živé publikum. Ja mám presne takých ľudí rád, ktorí sa pýtajú, oponujú, diskutujú, protiargumentujú, a to tu vždy je,“ dodal Jozef Banáš.
Spisovateľ si Gemer obľúbil
Počas svojho krátkeho pobytu stihol autor navštíviť Silickú ľadnicu, Gombaseckú jaskyňu, ale aj kostol v Štítniku či husitský kostol vo Vyšných Valiciach.
„Gemer sme si v rámci možností prešli, ale určite v lete ešte na pár dní prídem, je tu toľko úžasných miest, že to sa za jeden deň stihnúť nedá,“ povedal Banáš.
O pár mesiacov znova vycestuje
Slovenský autor prezradil, že plánuje v jeseni vydať jednu menšiu knižku, kde si bude tentokrát uťahovať zo Slovákov a Sloveniek. Taktiež plánuje životopisný román o Štefánikovi a v jeseni má naplánovanú cestu do Butánu.
„V Butáne budem spracovávať príbeh o hľadaní šťastia, tam je to správne miesto, pretože ľudia v Butáne o sebe prehlasujú, že sú najšťastnejší národ na svete,“ prezradil Jozef Banáš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer