Múzeum Betliar pre svojich návštevníkov pripravilo unikátnu expozíciu - výstavu lebky a budzogáňa chýrneho gemerského zbojníka Michala Dovca.
BETLIAR. Betliarsky kaštieľ opäť láka turistov a návštevníkov jedinečnou atrakciou, ktorou bola cez víkend expozícia lebky a zbrane domáceho zbojníka.
Tieto exponáty sa tak prvýkrát dostali pred verejnosť po dlhých rokoch v archíve. Rozprávajú o príbehu Michala Dovca, ktorého pôvod siaha do dedinky neďaleko Rožňavy.
Gemerského Jánošíka lákalo dobrodružstvo
Michal Dovec, tiež známy pod menami Vdovec alebo Vdovčík, sa narodil v roku 1803 v Henckovciach.
Ako uvádzajú historické záznamy, bežný život na dedine zanechal ako dvadsaťtočný a vybral si dobrodružnejší a lákavejší.
Zdržiaval sa v okolí významnejších ciest a o prvé lúpežné prepady sa pokúšal sám, neskôr sa obklopil ďalšími druhmi. Zvesti o jeho pôsobení naháňali strach nielen v Gemerskej, ale aj vo Zvolenskej a Spišskej stolici.
V roku 1832 bola na jeho hlavu vypísaná odmena 50 strieborných a onedlho ho pandúri polapili v dedinke Kobeliarovo.
Prepravený bol za prísneho dozoru do Rožňavy a bol odsúdený na smrť obesením.
Šibenicu postavili na tzv. Pališovom poli medzi Nižnou Slanou a Henckovcami, kde ho aj 28. decembra 1832 obesili.
Zbojníkov budzogáň získali až po dlhých rokoch
V depozitári Múzea Betliar mali najprv len lebku zbojníka.
„Keď bol zbojník obesený na Pališovom poli medzi Henckovcami a Nižnou Slanou, dlho visel na šibenici a jeho lebku si zobral Karol Andrássy. On ju následne poslal na kraniologický výskum do Viedne, kde skúmali jednotlivé plochy mozgu, na základe čoho vedeli zistiť niektoré povahové vlastnosti,“ prezradila Judita Krajčiová, kultúrno-propagačná manažérka Múzea Betliar.
Vo Viedni bádatelia usúdili, že to bol inteligentný človek, dokonca v jednom maďarskom spise sa objavuje tvrdenie, že mohol byť aj farárom.
Budzogáň, zbojníkova zbraň, sa do Múzea Betliar dostal až oveľa neskôr, v roku 1962. Dovtedy sa nachádzal v depozitári Okresného vlastivedného múzea v Rimavskej Sobote. Po desaťročnej korešpondencii medzi múzeami sa nakoniec budzogáň dostal do Múzea Betliar výmenou za turecký meč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer