Korzár logo Korzár Gemer
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Rožňavský infoservis - 31. marca - 6. apríla

Kam za kultúrou, športom a zdravím.

PODUJATIA

Veľkonočné prázdniny v CVČ

ROŽŇAVA. 2. 4. 2015 vaše deti môžu prísť do tvorivých dielní, program: maľovanie na tvár, spoločenské hry, súťaže, stolný futbal. Začiatok o 07.00 v CVČ Rožňava.

Veľkonočné tvorivé dielne

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ROŽŇAVA. Banícke múzeum v Rožňave pozýva všetky deti zo základných škôl na svoje podujatie Veľkonočné tvorivé dielne, ktoré sa uskutočňujú od 19. 3. do 1. 4. 2015. Deti si budú môcť vyskúšať veľkonočné dekorácie, tvorenie figúrok z vajíčok a tiež veľkonočných pozdravov. Akcia sa uskutoční v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, Námestie baníkov 25, Rožňava. Kontakt: Badin Gabriella, 0907 769 338, 058/732 30 41.

Skryť Vypnúť reklamu

PAMIATKY

Strážna veža

ROŽŇAVA. Neskororenesančná Strážna veža je neodmysliteľná dominanta historického jadra Rožňavy. Postavili ju na mieste staršej gotickej stavby počas tureckej hrozby v rokoch 1643 – 1654. Viackrát upravovaná 36,5 m vysoká veža plnila dôležitú strážnu funkciu, svedectvom čoho sú zachovaná strieľňa na jej východnej a turecká delová guľa na južnej fasáde. Veža bola v roku 1997 obnovená a sprístupnená pre turistov ako vyhliadková, jej prehliadku zabezpečuje Turistické informačné centrum v Rožňave. Vstupy v pondelok až piatok od 8. hod. do 15.30 hod. a v sobotu od 8. do 11.30 hod.

Hrad Krásna Hôrka

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. SNM – Múzeum Betliar – Hrad je v súčasnosti pre rekonštrukciu zatvorený.

Mauzóleum a obrazáreň

KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. SNM – Múzeum Betliar – Mauzóleum Andrássyovcov je otvorené iba v piatok, sobotu a v nedeľu od 9.30 do 14.30 hod.

Kaštieľ v Betliari

Skryť Vypnúť reklamu

BETLIAR. SNM – Múzeum Betliar – Expozícia kaštieľa je otvorená denne od 9.30 do 14.30 hod. so vstupmi o 9.30, 11.00, 12.30, 14.00 hod. Areál parku bude otvorený od 7. do 18. hod.

Kaštieľ vo Vlachove

VLACHOVO. Je tu jedáleň v historickom štýle a obecné múzeum. Kaštieľ je možné navštíviť po dohode so správcom.

Kostol v Štítniku

ŠTÍTNIK. Gotický evanjelický kostol, národná kultúrna pamiatka, má bohaté stredoveké nástenné maľby. Prehliadku kostola je potrebné vopred ohlásiť.

Vidiecka izba

STRATENÁ. V maličkej obci Stratená sa hneď vedľa obecného úradu nachádza Vidiecka izba. Ponúka pohľad na históriu obce aj tradičný ľudový nábytok. Sprístupnená je počas celého roka na požiadanie na obecnom úrade.

Tunel v Slavošovciach

SLAVOŠOVCE. Jedinečná technická pamiatka mala kedysi slúžiť ako gemerská spojka. Tunel dlhý takmer 2,5 kilometra nebol nikdy sprevádzkovaný, nepoložili doň ani koľajnice. Stal sa však zaujímavou turistickou destináciou. Prechádzka tunelom je jedinečný zážitok.

Pamätné izby a domy

Skryť Vypnúť reklamu

GEMER. Záujemcovia a návštevníci regiónu môžu v Gemeri navštíviť aj pamätné izby a domy významných osobností – Pamätný dom Pavla Jozefa Šafárika v Kobeliarove, Pamätnú izbu Pavla Emanuela Dobšinského v Slavošovciach, Pamätnú izbu Fraňa Kráľa vo Vyšnej Slanej, Pamätnú izbu Júliusa Bottu v Rozložnej, Pamätný dom Juraja Hronca v Gočove a Pamätnú izbu Slovenského národného povstania v Čiernej Lehote.

OZNAMY

Čestný občan mesta Rožňava a Cena mesta Rožňava

ROŽŇAVA. V zmysle § 41 Štatútu mesta Rožňava odovzdáva primátor mesta v rámci „Dní mesta“ po predchádzajúcom schválení v mestskom zastupiteľstve najvyššie mestské ocenenia: Čestný občan mesta Rožňava a Cena mesta Rožňava.

Ocenenie sa udeľuje osobám, ktoré sa obzvlášť významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a zveľadenie mesta, ochranu jeho záujmov a šírenie jeho dobrého mena vo svete, alebo ktorí obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi.

Ocenenie Cena mesta Rožňavasa udeľuje za:

vynikajúce tvorivé výkony a významné výsledky vedeckej, technickej, umeleckej, publicistickej a verejno – prospešnej činnosti

činnosť osôb, ktoré sa významným spôsobom pričinili o hospodársky, kultúry a športový rozvoj mesta, jeho propagáciu doma i v zahraničí

činnosť osôb pri záchrane ľudských životov a majetku mesta a jeho občanov.

Môže byť udelená tým istým občanom len vo výnimočných prípadoch.
Výnimočne sa môže cena udeliť jednotlivcovi i po jeho smrti – in memoriam.
Svoje písomné návrhy s odôvodnením môžete predložiť do 31. mája 2015 poštou na adresu (Mestský úrad, Odbor všeobecnej a vnútornej správy, Šafárikova 29, 048 01 Rožňava), alebo osobne v Kancelárii prvého kontaktu - do podateľne Mestského úradu v Rožňave, elektronickou poštou na e-mailovú adresu: helena.sujanska@roznava.sk .

Joga pre začiatočníkov

ROŽŇAVA. V Podnikateľskom inkubátore na Zakarpatskej ulici sa každý utorok od 18. do 19.30 hod. uskutočňujú kurzy jogy pre začiatočníkov.

Výpožičný čas v knižnici

ROŽŇAVA. Gemerská knižnica Pavla Dobšinského je otvorená v pondelok a utorok od 7.30 do 18. hod., v stredu do 18.30 hod., vo štvrtok je zatvorené, v piatok otvorené od 7.30 do 18.30 hod., v sobotu od 7.30 do 12.30 hod. Pobočka knižnice na sídlisku Juh je v pondelok zatvorená. V utorok je otvorená od 8. do 16. hod., v stredu od 9. do 18. hod. (obedňajšia prestávka je od 12. do 12.30 hod.). Vo štvrtok a piatok je pobočka knižnice zatvorená.

Parkovanie cez SMS

ROŽŇAVA. Ide o parkovacie zóny P1 až P5, zónu P6. Zadelenie zón je vyznačené na parkovacích tabuliach. Cena parkovného na hodinu je 0,50 eura, správy sa zasielajú na číslo 2200. Všetky odchádzajúce a prichádzajúce SMS sú zahrnuté v cene parkovného. Je možné zakúpiť si aj hodinové parkovacie karty v jednotlivých parkovacích zónach. Takisto sú v predaji aj ročné, polročné, štvrťročné a mesačné parkovacie karty v kancelárii Technických služieb mesta – budova OKC.

Informačná kancelária v Štítniku

ŠTÍTNIK. Informačná kancelária Gotickej cesty v Štítniku je otvorená v budove zdravotníckeho strediska na Ochtinskej 447 od pondelka do piatka v čase od 7. do 15. hod.

ZDRAVIE

Pohotovosť lekární

1. 4. – 4. 4. 2015 - Ekolekáreň – Tesco, Dr. Max - Šafárikova, OC KAUFLAND
6. 4. 2015 - Ekolekáreň – Tesco, Dr. Max - Šafárikova, OC KAUFLAND

Pohotovosť zubárov

3. 4. 2015 Dr. Kočár Jozef, Nám. baníkov 36, Rožňava, tel. 058 732 73 44
4. 4. 2015 Dr. Kočárová Katarína, Nám. baníkov 36, Rožňava, tel: 0907904674
5. 4. 2015 Dr. Kulcsárová Iveta , Detská poliklinika, Rožňava
6. 4. 2015 Dr. Kneslová Darina, Lipova 812, Dobšiná, tel: 058 794 14 36

HOROSKOP

B a r a n (21. 3. – 20. 4.)
Baranov v tomto mesiaci čakajú samé prekvapenia. Veľká noc a oslava narodenín prejde uspokojivo, ale budete musieť ,,hlbšie“ ako inokedy siahnuť do svojho vrecka. Pomocnú ruku očakávajte aj od blízkych i priateľov. Teraz zistíte, či im na vás záleží.

B ý k (21. 4. – 21. 5.)
Býci by nemali zabúdať na podstatné veci. Po dlhej zime a namáhavej práci by nemali zabúdať aj na oddych a s ničím sa neponáhľať. Ste činorodá osobnosť a veci si lepšie plánujte, aj rodina vás potrebuje, lebo s blízkymi ste málokedy. Tým aspoň ukážete, že vám na nich záleží.

B l í ž e n e c (22. 5. – 21. 6.)
Blíženci milujú zhon, netrpezlivé podupkávanie v radoch a stále nové nápady. To vás bude motivovať aj v tomto mesiaci, ale nezabúdajte, že blízkym môžete aj ublížiť slovami a na hádke stroskotá váš pekný plán. Mladším Blížencom by vyhovovala nejaká cesta mimo známe prostredie alebo zmena.

R a k (21. 6. – 22. 7.)
Raci sa k veľkonočným sviatkom stavajú zodpovedne. Ste rodinne založení a viete vychutnať to, že rodina je spolu. Len nezabúdajte, že vaše predstavy a predstavy vašich detí sa môžu rozchádzať. Nemali by ste brániť svojim ratolestiam v ich plánoch, aj keď sa vás to dotkne.

L e v (23. 7. – 23. 8.)
Levom sa celý mesiac nebude nič páčiť. So všetkým budete nespokojní, na každom nájdete nejakú chybu – a pritom problém bude vo vás. Vymyslite pre svojich blízkych nejaké prekvapenie a hor sa do jeho realizácie. Pomôžu vám dobré organizačné schopnosti, vaša sila osobnosti.

P a n n a (24. 8. – 23. 9.)
Panny sú na tom podobne ako Levy. Ani vám nevyhovuje oddychovať. Vplyv planéty Saturn pretrváva a vôbec vám nepomôže vo vašich plánoch. Všetky Panny potrebujú relax na to, aby si ich analytický mozog mohol usporiadať všetky fakty. Umožnite vašim blízkym, aby vám pomohli.

V á h y (24. 9. – 23. 10.)
Váhy sa tuhej zimy vôbec neboja, lebo ich živlom je vzduch. To vám umožnilo sa v každej chvíli prispôsobiť a nájsť pre seba to najlepšie. Tak to bude po celý mesiac, úspešne sa presadíte v kruhu známych, či blízkych. Mladším Váham bude prekážať jeden spor, ktorý sa ťahá už dlho a môžete ho vyriešiť.

Š k o r p i ó n (24. 10. – 22. 11.)
Škorpiónom blížiace sa veľkonočné sviatky pripadajú až príliš preceňované. Máte svoj názor na to, ako tráviť tieto dni, ale to neznamená, že by ste mali niekoho oberať o ilúzie. Pozor si dávajte na váš pichľavý jazyk, nekazte náladu svojím cynizmom.

S t r e l e c (23. 11. – 21. 12.)
Strelci sa po celý apríl budú spoliehať na priazeň hviezd. Váš vládca Jupiter vám dodá energiu, silu, schopnosť vcítiť sa do želaní a túžob iných, preto vám musí by jasné, ako využiť veľkonočné sviatky, ale aj pracovné dni. Budete veľa cestovať, čo vám prinesie potešenie. Dariť sa vám bude v práci, v láske, proste vo všetkom.

K o z o r o ž e c ( 22. 12. – 20. 1.)
Kozorožci potrebujú po dlhej zime nabrať silu, sami to cítite a hľadáte preto každú možnosť, ako si oddýchnuť. Teraz je najlepší čas. Apríl prebúdza prírodu a celkom určite, keď si dobijete baterky, prebudí aj vás. Prehodnoťte svoje plány a svojim blízkym nič nezatajujte, majte ich rád.

V o d n á r (21. 1. – 19. 2.)
Vodnári sú ľahkomyselníci, obľúbenci osudu a šťasteny. Tento mesiac by ste nemali zbytočne riskovať. Vaše plány sa môžu ľahko zrútiť ako domček z karát. V istej veci, ktorá vás dlho trápi, postupujte krok za krokom, pozor na hádky v domácnosti, naozaj by ste mali spomaliť tempo, len tak sa vyhnete konfliktom.

R y b y (20. 2. – 20. 3.)
Ryby sa už dávno tešia na to, ako budú svojich blízkych utešovať poriadnou kúpačkou. Máte svoje skryté plány, svoje skrýše a svoje predstavy môžete aj realizovať. Všetko bude také, ako si predstavujete, preto by ste sa mali tešiť a nie obávať. Dokáže oslniť tých, na ktorých vám záleží. Rátajte s úspechom v láske, ak vás práve toto urobí šťastnými. Vaši neprajníci stratia všetky šance!

HVEZDÁREŇ

Pozorovanie

Úsek astronómie Gemerského osvetového strediska v Rožňave vás pozýva vo štvrtok 2. apríla 2015 od 20. hod za priaznivého počasia na verejné pozorovanie nočnej oblohy z hvezdárne. Posuv pozorovaní z 19. na 20. hodinu je spôsobený prechodom na letný čas. Z organizačných dôvodov nebude prístupný interiér hvezdárne, iba exteriér s ďalekohľadmi.

ASTROINFO

Slnko je v znamení Barana, premieta sa do súhvezdia Ryby. Majitelia slnečných ďalekohľadov mali minulý týždeň možnosť vidieť okolo Slnka následky mohutných erupcií, ktoré sa na Zemi prejavili najväčšími geomagnetickými búrkami súčasného slnečného cyklu vrátane polárnej žiary viditeľnej aj z našich zemepisných šírok.

Mesiac rastie do splnu v sobotu 4. apríla, na oblohe bude celú noc. Pretože ide v poradí o prvý spln po jarnej rovnodennosti, Veľkonočná nedeľa pripadne na nasledujúci deň 5. apríla. Merkúr v Rybách vychádza spolu so Slnkom, nie je pozorovateľný. Venuša v Baranovi zapadá po 21. hodine, ako Večernica dominuje západnej oblohe. Mars v Baranovi zapadá pred 20. hodinou. Jupiter v Rakovi je neprehliadnuteľnou dominantou nočnej oblohy. V ďalekohľade je zrejmé jeho sploštenie, štyri najjasnejšie mesiace, tmavé pásy oblačných systémov a pravidelné prechody Veľkej červenej škvrny centrálnym poludníkom. Saturn v Škorpiónovi vychádza na juhovýchode pol hodinu po polnoci.

Medzinárodná kozmická stanica ISS do utorka 31. marca lieta nad Rožňavou nadránom medzi štvrtou až pol šiestou hodinou. Od soboty 4. apríla lieta nad Rožňavou večer medzi 20. a 21:30 hodinou. Je to ten jasný rýchlo sa pohybujúci bod od západu na východ. Presné časy preletov si môžete overiť na http://www.heavens-above.com, a podľa GPS si nastavte svoju presnú polohu.

Najčítanejšie na Gemer Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Znalec slovenského brandy
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 859
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 544
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 4 941
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 543
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 509
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 506
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 275
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 3 197
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 993
 10. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 2 791

Blogy SME

 1. Denis Jánošík: Nevidiaci a slabozraký
 2. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 3. Marián Kozák: Anton Benča - životný príbeh
 4. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 5. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 6. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 7. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 8. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 645
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 431
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 106
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 504
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 152
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 028
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 845
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 715
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hlasovanie poštou sa už začalo.

Otázky a odpovede o voľbách v Nemecku.


23 h
Ilustračné foto.

Časť D4/R7 sprístupnia o týždeň.


21 h
Miroslav Kollár na tlačovej konferencii po zvolení za predsedu strany Spolu.

Vo voľbách na sneme strany porazil Juraja Hipša.


TASR a 1 ďalší 10 h
Thajská vláda plánuje zriadiť centrum na boj proti neovereným správam na sociálnych médiách.

Dokedy sa chceme prizerať, ako nám lži na internete zabíjajú spoluobčanov?


Martin Klus 24. sep

Blogy SME

 1. Denis Jánošík: Nevidiaci a slabozraký
 2. Anna Milanová: Strom a Klíma ťa potrebuje... 2021
 3. Marián Kozák: Anton Benča - životný príbeh
 4. Katarína Tóthová: Objatie a jeho sila
 5. Andy Morávek: Tomuto štátu už nedarujem ani jedinú kvapku mojej krvi. Nezaslúži(š) si ju!
 6. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes.
 7. Iveta Bakitová: Taliansko - poznávanie známych aj menej známych miest pokračuje
 8. Anton Kovalčík: Len aby si neublížil(a)!
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 645
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 12 431
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 106
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 504
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 5 152
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 028
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 845
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 715
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop