Slávnostné otvorenie nového turisticko-informačného centra v Dobšinskej ľadovej jaskyni bolo aj otvorením v poradí už štvrtej brány do Slovenského raja. Pásku prestrihli spoločne primátor mesta Dobšiná Ján Slovák (nez.) a Ján Krak, riaditeľ sekcie bilaterálnych finančných nástrojov z Úradu vlády SR.
STRATENÁ. Na tvorbe drevenej brány sa podieľali šikovní rezbári, ktorí sa môžu pochváliť svojimi výkonmi i účasťami na slovenských aj európskych šampionátoch.
Bránu v Dobšinskej ľadovej jaskyni sa rezbári snažili urobiť trošku inou, na jej realizáciu použili štyri kmene.
Na bráne sú vyrezané dva netopiere, ktoré ako symbol neoddeliteľne patria k jaskyni.
Drevený unikát
Igor Opremčák, dodávateľ stavby, prezradil, že najväčšou výzvou tejto stavby bola podmienka na zbúranie pôvodnej budovy a výstavba novej, zo surového dreva, a jej zaradenie do prevádzky len za dobu jedného roka.
Stratená spolu s Dobšinskou ľadovou jaskyňou sa môžu pochváliť jedinečnou stavbou, ktorá je svojho druhu prvá v Európe.
Stavba sa nepovoľuje, ale priťahuje z vrchu od strešných pletených nosníkov. Priťahovanie stavby robia každý mesiac.
„Kto s drevom pracuje, veľmi dobre vie, že drevo schne jeden až dva, tri roky. Bolo to veľmi ťažké, pretože použitie lazúr a včelieho vosku, pričom stavba neustále sadá a bude ešte minimálne rok a pol, je vec, ktorú sme nemohli dokončiť zatmelením stavby. Tesársky tmel sa taktiež nemohol použiť, pretože stavbu priťahujeme každý mesiac. Až keď stavba sadne, potom budeme môcť začať záverečnú fázu, vytmelenie celej stavby tesárskym voskom, ktorú už urobíme na vlastné náklady,“ prezradil Opremčák.
[content type="avizo-clanok" id="7710345" url-type="sme-article" title="Pozrite si aj fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/56/5607773/5607773.jpeg?rev=2"][/content]
Realizáciu celého projektu zvládli za dva a pol roka
Celý projekt bol financovaný z prostriedkov programu Slovensko-Švajčiarskej spolupráce vo výške zhruba 1 150 000 eur.
Realizácia tohto projektu trvala 30 mesiacov, v rámci nich bolo vykonaných viac aktivít.
Jednou bola aj stavba nového turisticko-informačného centra, výstavba vstupných brán do jednotlivých častí Slovenského raja, ale aj vzdelávanie a školenie zamestnancov, či príprava strategických dokumentov rozvoja národného parku.
„Projekt je úspešne ukončený, páči sa aj švajčiarskej strane, vyjadrili maximálnu spokojnosť. Z pohľadu Úradu vlády SR môžeme skonštatovať, že to, čo sa malo spraviť, sa spravilo. Nie je to koniec, samozrejme, ale iba začiatok ťažkej práce,“ dodal Ján Krak.
Situáciu kladne hodnotí aj starostka obce Stratená, Erika Oravcová (Smer), keďže uplynulú sezónu zaznamenali hojnú návštevnosť.
Za jeden deň počas sezóny prišlo v priemere až 80 návštevníkov.
Nová brána do Národného parku. Brána je novou dominantou okolia
Otvárací ceremoniál. Na otvorení sa aj spievalo
Špiritus nechýbal. Organizátori hostí riadne pohostili
Turisticko-informačné centrum. Pritiahnuť má mnoho nových turistov. Foto k článku: pas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer