V Rožňavskom okrese oproti minulému roku klesla miera nezamestnanosti. Situácia s dlhodobo vysokou nezamestnanosťou je v regióne stále veľký problém.
ROŽŇAVA. Prvé mesiace v novom roku sú pre viacerých motiváciou pre nový začiatok. To sa rovnako týka aj pracovnej oblasti.
Rožňavský okres ku koncu januára eviduje 23,5–percentnú nezamestnanosť, čo je o dve percentá menej oproti hodnotám v minulom roku.
Bez strednej školy je to ťažké
Najväčší problém zamestnať sa majú ľudia so vzdelaním nižším ako stredným odborným. Ku januáru 2015 eviduje rožňavský región z celkového počtu uchádzačov 8718 až 3716 uchádzačov o zamestnanie s nižším vzdelaním ako stredoškolským.
Po nich tvoria najpočetnejšiu skupinu občania starší ako 50 rokov, ktorých je 2212. Nezamestnaných absolventov stredných a vysokých škôl je v regióne 415, z toho 76 absolventov vysokých škôl.
Pomôcť môže zapojenie do rôznych projektov EÚ
Podľa Veroniky Černej z kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, je viacero spôsobov ako môžu dlhodobo nezamestnaní zvýšiť svoje šance na nájdenie novej pracovnej príležitosti.
Nezamestnaní sa môžu zapojiť do rôznych národných projektov financovaných z Európskej únie.
Od roku 2012 do roku 2015 bolo v rámci Košického kraja vytvorených takmer 2100 pracovných miest pomocou projektov zameraných na podporu vytvárania pracovných miest pre mladých do 29 rokov.
Od roku 2014 je možnosť v rámci projektu rekvalifikácie príležitosť na spoluprácu uchádzačov o zamestnanie, úradov práce, sociálnych vecí a rodiny a vzdelávacích inštitúcií.
Projekt je určený pre uchádzača o zamestnanie, ktorý má problém uplatniť sa na trhu práce.
Prostredníctvom rekvalifikačného projektu si môže zvoliť druh pracovnej činnosti, na ktorú sa chce rekvalifikovať a poskytovateľa rekvalifikácie, ktorý má požadovanú rekvalifikáciu zrealizovať.
Nezamestnaní majú možnosť využiť príspevky
Ďalšou možnosťou je aj využitie príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť, absolventskú prax, príspevok na dochádzku alebo presťahovanie za prácou, podpora rozvoja miestnej a regionálnej zamestnanosti, či príspevok na podporu vytvorenia pracovného miesta v prvom pravidelne platenom zamestnaní.
Nemenej dôležitým je vzdelávanie a príprava pre trh práce samotného uchádzača o zamestnanie.
Rekvalifikácia pomáha
Študenti, resp. absolventi škôl patria medzi znevýhodnené skupiny obyvateľstva, preto sa im odporúča, aby svoje šance uplatniť sa na pracovnom trhu zvýšili tým, že budú čo najviac rozvíjať svoje zručnosti a vedomosti.
To samozrejme neplatí len pre absolventov školy, ale aj pre skupinu znevýhodnených nad 50 rokov.
„Prostredníctvom rôznych projektov je možná rekvalifikácia, po absolvovaní kurzu je zvýšená šanca uplatniť sa na trhu práce,“ dodala Veronika Černá z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer