Aj vďaka tlaku občanov v Krásnohorskom Podhradí sa výstavba vysielacej stanice zastavila.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. Začiatok výstavby vysielacej stanice na úpätí kopca pod hradom Krásna Hôrka vyvolal koncom januára v dedine veľký rozruch. Domáci prišli s iniciatívou petície proti jeho výstavbe.
Iniciátori petície Dávid Baffi, Štefan Kún a Peter Bernáth žiadali, aby bol stožiar umiestnený minimálne 500 metrov od akéhokoľvek obydlia alebo kultúrnej pamiatky, respektíve požadovali zastavenie jeho výstavby.
Ide o čiernu stavbu?
Po vykonaní štátneho dohľadu Odborom výstavby a bytovej politiky Ministerstva vnútra SR úrad vydal pokyn pre zhotoviteľskú firmu, aj pre objednávateľa na okamžité zastavenie stavby.
Obec Krásnohorské Podhradie potom vydala rozhodnutie na zastavenie prác. Odbor výstavby svoje rozhodnutie odôvodňuje tým, že na stavbu nebolo vydané právoplatné stavebné povolenie.
Podľa starostu obce pod hradom čierna stavba nie je
„Štátny dohľad Odboru výstavby a bytovej politiky Ministerstva vnútra SR po vykonaní štátneho dohľadu a následným zistením nariadil miestnemu stavebnému orgánu obce Krásnohorské Podhradie, aby pozastavila stavbu až do vydania rozhodnutia v Košiciach. Rozhodnutie Krajského pamiatkového úradu bolo v rozpore s rozhodnutím Pamiatkového úradu SR (PÚ SR). PÚ SR vydal rozhodnutie k územnému plánu obce Krásnohorské Podhradie. Ide o to, že nižší orgán si protirečil s rozhodnutím vyššieho orgánu. Bolo zistené, že stavba sa mohla povoliť stavebným a nie územným povolením,“ dodal k téme starosta obce Peter Bollo (Most).
Podnet od iniciátorov petície práce zastavil
Návrh na preskúmanie stavebného povolenia ukázal, že firma nakoniec nemala potrebné stavebné povolenie.
„V prvom rade firma začala stavbu z dôvodu, že starosta obce stavbu povolil a o začatí výstavby neboli informovaní ani poslanci obecného zastupiteľstva, ani obyvatelia obce. Je viac než zaujímavé, že od podpísania súhlasu starostom obce od začatia výstavby uplynulo približne 24 mesiacov a nikto o tom nebol oboznámený,“ reagovali členovia petičného výboru.
Má ísť o peniaze
Podmienkou petičného výboru je, aby vysielač stál aspoň 500 m od akejkoľvek pamiatky či obydlia. Podľa členov petičného výboru, z vyjadrení Slovak Telekomu je zrejmé, že firma neuvažuje o presunutí stavby.
V okolí má byť mnoho vhodnejších miest, no napriek tomu zhotoviteľská firma neuvažuje o presunutí.
Dôvodom majú byť práve financie, väčšie investície v oblasti dodávky elektrickej energie, taktiež ďaleko ekonomickejšia realizácia než prenájom už existujúcich stožiarov.
Čo bude ďalej, nevedia
Iniciátori petície momentálne riešia, ako budú ďalej postupovať.
„Každopádne to nevzdáme, počkáme na vývin situácie, a ak celú stavbu nezrušia kompletné orgány a neuvedú terén do pôvodného stavu, budeme situáciu riešiť napríklad aj vyvodením zodpovednosti pre kompetentných, ktorí túto čiernu stavbu povolili.“
Dodali, že ich úmyslom v žiadnom prípade nie je niekomu ublížiť, alebo brať niekoho na zodpovednosť, ale ide im hlavne o zabránenie trvalému znehodnoteniu hradného kopca a okolia hradu Krásna Hôrka.
Vyjadrenie Slovak Telekom
Slovak Telekom sa plánuje voči rozhodnutiu odvolať. Je podľa nich nedostatočne odôvodnené a vydané v rozpore s platnou slovenskou legislatívou.
„Splnili sme všetky zákonné povinnosti a takýto krok obce je preto pre nás prekvapením. Stavbu územným rozhodnutím povolil stavebný úrad - obec Krásnohorské Podhradie. Kladné stanovisko k nej dal aj Krajský pamiatkový úrad Košice. Podľa územného rozhodnutia, ktoré vydala obec, nebolo potrebné pre výstavbu základňovej stanice žiadať o stavebné povolenie. Skutočnosť, že sa stavba realizovala bez stavebného povolenia, preto nie je dôvodom na zastavenie prác na stavbe. Stavba výrazným spôsobom skvalitní mobilné služby v oblasti a prinesie jej obyvateľom najrýchlejší 4G mobilný internet, čo môže mať pozitívny vplyv na atraktivitu celej lokality,“ povedal Martin Vidan, hovorca pre korporátne záležitosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer