Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.
KRÁSNOHORSKÉ PODHRADIE. K otvoreniu zrekonštruovaného hradu Krásna Hôrka s vynovenými expozíciami by mohlo dôjsť v roku 2018. V utorok pri treťom výročí požiaru hradu to uviedol generálny riaditeľ Slovenského národného múzea (SNM) Viktor Jasaň.
Alternatívou je podľa neho prípadné skoršie sprístupnenie časti hradu za prebiehajúcich prác vo zvyšnej časti.
"Ak všetko pôjde tak, ako je teraz nastavené, tak skôr by som videl, že otvoríme sezónu v roku 2018 tak, že to bude hotové všetko. Skôr by som bol za túto alternatívu. Ale viete, všetko sa môže zmeniť," povedal Jasaň počas prehliadky opravovaného hradu.
Našli nedostatky práce z prvej etapy
Požiar z 10. marca 2012 zničil takmer celú strechu hradu, časť interiéru, ako aj časť historických exponátov.
Prvá etapa obnovy riešila dočasné prestrešenie hradu.
Prácu následne prevzala druhá firma Hornex , ktorá pracuje už na trvalom zastrešení. Tá sa podľa Jasaňa zaviazala ukončiť práce do novembra tohto roku
.„Po prevzatí a skolaudovaní práce koncom mája minulého roku sa s prvou firmou ukončila naša spolupráca. Vznikli niektoré nedostatky, ktoré sa teraz riešia počas prác. Problémy sa vyskytli v obvodných murivách a rímsach. Niektoré sú rozrušené z toho dôvodu, že použitá malta sa nie dobre viazala s tehlou a ako sa dávali trvalé krovy, tak sa tieto chyby objavili. Nie sú to však také chyby, ktoré by brzdili alebo zastavili práce.“
"Trvalé krovy sú odhadom v súčasnosti hotové na 70 percent. Termíny nemeškajú, a to aj vďaka miernej zime, je tu dobrá organizácia práce. Harmonogram nie je narušený," konštatoval generálny riaditeľ SNM.
Škridlu už položili na strednom a dolnom hrade, práce prebiehajú aj na hornej časti. Na severovýchodnej bašte bude ako strešná krytina použitý predzvetraný medený plech s takmer čiernou farbou.
Drevenú strechu nahradí nehorľavá krytina
Po požiari sa, i na doporučenia hasičov, rozhodlo o použití nehorľavej krytiny na streche hradu. Domáci boli zvyknutí na hnedú, drevenú strechu hradu, ktorú nainštalovali počas rekonštrukcie za čias socializmu.
Pre mnohých je nový výzor strechy šokom.
Projektanti sa však neobávajú, veria, že na novú, oveľa bezpečnejšiu strechu, si domáci zvyknú.

Zatiaľ preinvestovali 1,5 milióna eur
Doposiaľ sa na hrade podľa Jasaňa preinvestovalo zhruba 1,5 milióna eur, bez zahrnutia doterajších nákladov Hornexu, ktoré podľa dohody do záverečnej faktúry znáša samotná firma.
Druhá etapa obnovy hradu bude stáť okolo 2,3 milióna eur.
„Poisťovňa uhradí vyše 7 miliónov eur, no celkové náklady na obnovu hradu a vybudovanie nových expozícií presiahnu túto sumu. Zvyšné peniaze chceme získať od štátu,“ povedal Jasaň.
Ministerstvo kultúry by malo v krátkom čase vyhlásiť výberové konanie na projektanta obnovy hradu.
V hrade má byť po novom aj občerstvenie
Záverečná tretia etapa by mala priniesť aj moderný a väčší priestor pre návštevníkov.
"Rozhodne nechceme návrat do expozície, ktorá bola predtým. Expozícia by mala byť modernejšia, veľkorysejšia a väčšia, s niektorými priestormi, ktoré v minulosti neboli využité," povedal Jasaň.
Súčasťou budúcej prehliadky hradu by mala byť aj časť venovaná požiaru a obnove tejto pamiatky.
Uvažuje sa aj o umiestnení bufetu, resp. občerstvenia v objekte hradu.
Vyriešiť sa majú aj problémy s prenájom priestorov.
„Na bratislavskom hrade je to riešené podobne a je to veľmi pekné. Človek si tam môže aj posedieť. S prenájmami však bol vždy problém. Túto sezónu to takýmto spôsobom skúsia aj na Spišskom hrade, kde nepodpísali zmluvy s nájomníkmi, ale sami si to budú organizovať a dávať pozor na to, aby sa pultoch obchodíkov neobjavovali vietnamské alebo nekvalitné výrobky. Tam sa môže prejaviť aj iniciatíva domácich, kde môžu prezentovať svoje výrobky, suveníry vyrobené v tomto regióne. Tie budú pod odbornou kontrolou pracovníkov príslušného múzea. Aj zisk, ak bude, tak si ho použijú na svoje účely,“ dodal Viktor Jasaň.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer