Od rekonštrukcie dobšinského námestia už uplynulo takmer päť rokov. Dobšinčania vítali projekt vynovenia celého námestia, spolu s jeho modernizáciou a iných úprav. V Dobšinej sa tak mala vytvoriť oddychová zóna. Rekonštrukcia však priniesla aj niektoré zmeny, ktoré domácim skomplikovali život.
DOBŠINÁ. Projekt rekonštrukcie námestia v Dobšinej, financovanej z nenávratného finančného príspevku EÚ v roku 2010, počítal s námestím bez dopravy. Vznik pešej zóny znamenal námestie bez áut a autobusov.
Situácia si žiadala vytvorenie nového, dostupného miesta pre zastávku autobusovej dopravy v rámci mesta Dobšiná.
Ako vhodné miesto sa zvolila lokalita dnes už bývalej tržnice na Jarkovej ulici hneď vedľa námestia.
Podľa primátora patrí zastávka na námestie
Nový primátor mesta Dobšiná má ambíciu vrátiť autobusovú zastávku späť na námestie.
V tejto súvislosti pracuje mesto Dobšiná na projekte, ktorý navráti zastávku na jej pôvodné miesto.
S realizáciou projektu však musia počkať až do roku 2017, keď uplynie 10 rokov od rekonštrukcie námestia a bude možné na ňom vykonávať zmeny.
„Podľa mňa je súčasné miesto zastávky absolútne nevyhovujúce a urobím všetko pre to, aby tá autobusová zastávka bola naspäť na námestí. Musíme ale počkať, kým prejde obdobie, počas ktorého sa nesmie hýbať s týmto námestím, keďže projekt bol financovaný z peňazí Európskej únie,“ prezradil súčasný primátor Dobšinej Ján Slovák (nez.).
„Víziu, ako by to námestie mohlo vyzerať, už máme. Máme už aj náčrty, pravdepodobne sa vyrobí aj malá maketa prístupná verejnosti. Ľudia budú vidieť, ako to bude vyzerať, či s tým budú súhlasiť a samozrejme, budú mať možnosť sa k tomu vyjadriť,“ dodal primátor.
Obyvateľov trápia hlučné rána
Súčasné umiestnenie autobusovej zastávky, ktorú Dobšinčania volajú „malý placík“, je podľa primátora nevyhovujúce.
„Celá preprava autobusov vedie cez sídlisko, teda obytnú zónu, čo je neprípustné. Nehody sa tam zatiaľ našťastie nevyskytli, ale máme stále opakujúce sa sťažnosti obyvateľov na hlučné rána, keď pod oknami bytoviek stoja naštartované autobusy. Keďže je zima, šoféri musia nechať autobus pred jazdou chvíľu naštartovaný.“
Miesto tržnice, ktoré bolo zo začiatku presunuté vedľa budovy mestskej polície, taktiež nevyhovovalo kvôli nespevnenému povrchu.
Tržnicu bývalé vedenie mesta nakoniec presunulo na námestie v podobe troch drevený domčekov, ktoré teraz slúžia pre trhovníkov.
Dobšinské námestie. Budú tu o dva roky znovu stáť autobusy? Foto: pas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer