Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou Košice, prináša výstavu „Ľudovít Štúr (1815 – 1856)“. Koná sa v priestoroch knižnice.
ROŽŇAVA. Výstava pozostáva z 10 panelov pripravených z knižničných fondov pri príležitosti 200. výročia narodenia významnej osobnosti slovenských a českých dejín, zakladateľa modernej slavistickej vedy.
„Návštevníci sa môžu oboznámiť s kalendárom života a diela Ľudovíta Štúra, nájdu tam napríklad titulnú stranu školskej písanky 14-ročného Ľudovíta, zápis o prijatí do lýcea, dokument o založení Tatrína, prvé číslo Slovenských národných novín z 1. augusta 1845 alebo aj Štúrov portrét od Maxima Švabinského“ prezradila samotná autorka Daniela Slezáková zo Štátnej vedeckej knižnice Košice.
Posolstvo– slovenský jazyk
„Myslím, že najdôležitejšie posolstvo Ľ. Štúra je slovenský jazyk, ten treba vyzdvihnúť a všimnúť si ho. Teraz je jeho výročie, je tomu vlastne venovaný celý rok. Myslím, že téma slovenčiny a Ľudovíta Štúra v tomto roku na Slovensku naozaj pôjde do hlbších rozmerov. Naše kolegyne pripravujú aj svoje prezentácie v rámci jednotlivých oddelení, náučných aj detských. Robili sme aj akciu, Medzinárodný deň materinského jazyka, ktorá sa uskutočnila 21. februára. Snažíme sa dať slovenský jazyk do popredia,“ povedala Tatiana Bachňáková z rožňavskej knižnice.
Spomienková téma – koncentračné tábory
Kvôli výstave obrazov Petry Zavadilovej sa priestory výstavy Ľudovíta Štúra v rámci knižnice museli uskromniť, to však nič nemení na jej skutočnej hodnote.
„Výstavy prídu ešte rôzneho druhu, téma koncentračných táborov, zo Slovenského syndikátu novinárov či najkrajší kalendár roka. V priebehu roka ešte chystáme mnoho podujatí a akcií pre našich návštevníkov, nebudeme ešte vopred prezrádzať to, čo je ešte rozpracované.“
Výstavu si bude možné pozrieť do konca februára.
Časť z výstavy. Chronologicky zoradený život Ľ. Štúra. Foto: pas
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer